„SUper Bohaterzy” - AKCJA KRWIODAWSTWA w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

„SUper Bohaterzy” - AKCJA KRWIODAWSTWA  w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

W dniu 27 września 2024r. do Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie przyjechał zespół wyjazdowy z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie w ramach organizowanych przez ZSzZ w Dynowie cyklicznych akcji honorowego dawstwa krwi.

Honorowe krwiodawstwo, to zarówno wspaniała idea, jak i niezastępowalna metoda leczenia. W Polsce oparta jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddania krwi przez osoby pełnoletnie.

W tym roku szkolnym 2024/2025 akcja ta wpisana jest również w realizację projektu pod nazwą „SUper Bohaterzy”, którego benificjentem jest Samorząd Uczniowski.

To właśnie z inicjatywny opiekuna SU pana Piotra Marcinka oraz członków Samorządu Uczniowskiego przy dużym wsparciu pani Dyrektor Haliny Cygan mogą odbywać się w naszej szkole te szczytne akcje. I tym razem można było liczyć na pełnoletnich uczniów i pracowników szkoły, którzy przybyli na plac CKU w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Nie zawiedli także mieszkańcy Dynowa i okolicznych miejscowości.

Pobór krwi odbywał się w Mobilnym Centrum Krwiodawstwa tzw. krwiobusie od godz. 9:00 do godz. 13:30. Po zakończeniu donacji okazało się, że zebrano 9 litrów krwi.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzisiejszym SUper Bohaterom, którzy dzieląc się bezcennym darem jakim jest krew pomogli uratować czyjeś życie. To bardzo budujące, że już kolejna grupa osób – głównie uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie zdała egzamin z dojrzałości społecznej i przyłączyła się do wielkiej rzeszy Honorowych Dawców Krwi.

Szczególne podziękowania składamy Personelowi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie, który przyjął zaproszenie i dokonał poboru krwi.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły za możliwość zorganizowania akcji krwiodawstwa, a także tym nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, którzy bezpośrednio zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia.

Dziękujemy także członkom Samorządu Uczniowskiego – Mateuszowi Chudzikiewiczowi z klasy 4TI oraz Kamilowi Mioduchowskiemu z klasy 3TI za przeprowadzenie relacji w mediach społecznościowych, a także Alicji Kowal i Roksanie Skrabut z klasy 4THL za pełniony dyżur uczniowski.

Warto wspomnieć, że dzisiejszej akcji krwiodawstwa towarzyszyły także inne przedsięwzięcia, które miały miejsce w naszej szkole we wrześniu. Najstarsze klasy Technikum wzięły udział w prelekcjach na temat honorowego krwiodawstwa pod hasłem: „Zostań honorowym dawcą krwi” oraz „Jak przygotować się do oddania krwi”. Prelekcje te przeprowadzone były przez p. Piotra Marcinka – Zasłużonego Honorowego Dawcę Krwi.

Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z koordynatorkami projektu „SUper Bohaterzy” p. Karoliną Bal i p. Katarzyną Stpiczyńską prowadzili kampanię społeczną na ulicach miasta Dynowa przebiegającą pod hasłem „Każda kropla krwi jest cenna”, zachęcając mieszkańców do przyłączenia się do naszej akcji krwiodawstwa.

Organizatorzy akcji

Katarzyna Marcinek i Piotr Marcinek