80 rocznica zamordowania księdza Michała Pilipca

80 rocznica zamordowania księdza Michała Pilipca

8 grudnia 1944 roku w lasach głogowskich funkcjonariusze UB zamordowali pracującego w parafii w Błażowej kapelana Armii Krajowej księdza Michała Pilipca. W rocznicę tego wydarzenia odbyła się konferencja naukowa poświęcona męczennikowi oraz uroczystości w miejscu śmierci. Władze Powiatu Rzeszowskiego reprezentowali wicestarosta Jerzy Bednarz i członek Zarządu Jurek Faraś. 

7 grudnia w Błażowej odbyła się konferencja popularno-naukowa pod hasłem „Ks. Michał Pilipiec – bezkompromisowy w służbie Bogu i w walce o wolność”. Referaty wygłosili: dr hab. Mariusz Krzysztofiński pt. „Ks. Michał Pilipiec – kapłan, patriota, ofiara komunizmu”, ks. dr hab. Waldemar Janiga „Ks. Michał Pilipiec – sylwetka duchowa kapłana”, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz „Rola Kapelana w działalności placówki konspiracji niepodległościowej”, ks. dr Witold Burda „Szczyt świętości – teologia męczeństwa”, dr Małgorzata Kutrzeba „Pamięć historyczna o ks. Michale Pilipcu w Błażowej”. W czasie konferencji zaprezentowane zostały fragmenty filmu dokumentującego pogrzeb ks. Michała Pilipca, który odbył się w Błażowej w 1977 r., nakręcony przez mieszkającego na stałe w USA błażowianina Bronisława Panka. 

Następnego dnia – 8 grudnia – w Głogowie Małopolskim został poświęcony, odnowiony krzyż upamiętniający miejsce śmierci ks. Michała Pilipca i zamordowanych wraz z nim żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorami uroczystości byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Błażowskiej, Parafia św. Marcina w Błażowej, ks. prof. dr hab. Jan Twardy, Stanisław Kruczek – radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Rodzina ks. Michała Pilipca, Burmistrz Błażowej, Zespół Szkół w Błażowej. 

Ks. Michał Pilipiec urodził się 28 listopada 1912 roku w Tarnawcach, w 1931 roku wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu, pięć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Pracował w parafiach w Pniowie, Futomie i Błażowej. W czasie okupacji działał w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, gdzie dosłużył się stopnia kapitana. Współpracował z komórką wywiadowczo-dywersyjną AK, prowadził tajne komplety, brał udział w akcji „Burza”. 

4 grudnia 1944 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa pod zarzutem ukrywania broni i innych materiałów konspiracyjnych. Po kilku dniach brutalnego śledztwa, wraz z czterema innymi uwięzionymi, został przewieziony do lasów głogowskich i tu rozstrzelany. Jednemu z żołnierzy AK udało się uciec z miejsca kaźni, dzięki jego relacji po latach udało ustalić się przebieg wydarzeń, zaś w marcu 1977 r. dokonać ekshumacji i identyfikacji szczątków pomordowanych. 6 lipca 1977 r. Ks. Michał Pilipiec został uroczyście pochowany w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Błażowej. 

 

(s)

Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN)