Święto Wojska Polskiego u Podhalanczyków w Rzeszowie

Święto Wojska Polskiego u Podhalanczyków w Rzeszowie

W Rzeszowie pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego odbyły się wojewódzkie obchody Święta Wojska Polskiego z udziałem żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Garnizonu Rzeszów.

Obchody Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia 2016 roku w stolicy Podkarpacia rozpoczęła o godz. 9.30 uroczysta Msza Święta w Kościele Garnizonowym koncelebrowana przez Biskupa Rzeszowskiego ks. bp Jana Wątrobę w asyście księży kapelanów służb mundurowych.

Bezpośrednio po Mszy Świętej sformowano kolumny pododdziałów wojska oraz służb mundurowych towarzyszących w tym dniu żołnierzom i przemaszerowano pod pomnik generała Władysława Sikorskiego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczął się uroczysty apel. Dowódca uroczystości mjr Piotr Stępniak złożył meldunek Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk dypl. Zenonowi Brzuszko o gotowości pododdziałów.

Asystę honorową oprócz podhalańczyków z 21 batalionu dowodzenia wystawiła Państwowa Straż Pożarna, Policja, Służba Więzienna oraz Organizacja „Strzelec”. Wagę obchodów podkreśliła obecność przybyłych gości: kombatantów, władz wojewódzkich i samorządowych,  żołnierzy i pracowników jednostek i instytucji wojskowych z Rzeszowa oraz mieszkańców miasta.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, pułkownik Brzuszko – Dowódca Garnizonu Rzeszów oraz Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich przywitał zgromadzonych. Pułkownik w swym wystąpieniu przypomniał genezę Święta Wojska Polskiego oraz nawiązał do czasów współczesnych, powiedział:

 „Rocznica Bitwy Warszawskiej kieruje naszą uwagę na to, co w życiu państw i narodów najcenniejsze, na możliwość życia w niepodległym państwie. Dzisiaj, kiedy sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów pozostaje ciągle bardzo skomplikowana, w pełni uświadamiamy sobie, że niepodległość i suwerenność nie jest na dana raz na zawsze".

Pułkownik mówił dalej: 

„Niejednokrotnie udowodniliśmy, że nie boimy się wyzwań i potrafimy im sprostać, jesteśmy tam gdzie potrzebne jest działanie stanowczość i odwaga”. 

Dowódca Podhalańczyków wspomniał także o tworzonej w regionie 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz złożył życzenia wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska i ich rodzinom.

W czasie obchodów mianowano także 11 żołnierzy Garnizonu Rzeszów na wyższe stopnie wojskowe: kapitana, porucznika oraz starszego chorążego sztabowego. Ponadto wręczono złote i srebrne medale „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wśród odznaczonych był miedzy innymi Z-ca Dowódcy 21 BSP płk dypl. Jarosław Mokrzycki.

Kapitan Mateusz Wiernicki odczytał apel pamięci, a kompania honorowa wystawiona przez 21 Batalion Dowodzenia oddała salwę honorową. Uroczystość zakończyła się defiladą służb mundurowych Aleją Łukasza Cieplińskiego, jedną z głównych ulic miasta Rzeszowa.

Podhalańczycy świętowali też w innych miastach regionu. Obchody Święta Wojska Polskiego odbyły sie między innymi w Sanoku, Nisku, Kłodzku, Przemyślu, Jarosławiu, Stalowej Woli i Krośnie.

Powiat Rzeszowski w trakcie uroczystości reprezentowali Starosta Józef Jodłowski oraz Wicestarosta Marek Sitarz.