Obchody 102. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa- Kuli w Rzeszowie rozpoczęły się w dniu 7 marca 2021r. (niedziela) złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy grobie pułkownika na cmentarzu Pobitno w Rzeszowie.

 Główne uroczystości rozpoczęły się 8 marca 2021 r. uroczystą Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem JE Ks. BP. Jana Wątroby – Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej w kościele pw. św. Wojciecha i św. Stanisława w Rzeszowie − kościół farny. Po zakończonej mszy, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik bohatera, odegrany został Hymn Narodowy, gdzie na maszt podniesiona została Flaga Państwowa. Ważnym elementem uroczystości było przyrzeczenie strzeleckiej grupy dziewcząt i chłopców z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. Płk. Leopolda Lisa – Kuli. Obchody zakończyły się Apelem Pamięci oraz ceremonią złożenia wiązanek i wieńców.
W obchodach uczestniczyli – Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski, Wicestarosta Rzeszowski Marek Sitarz.Gościem uroczystości była Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP. W wydarzeniu uczestniczyli również podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, kombatanci i mieszkańcy województwa.

Pułkownik Leopold Lis-Kula urodził się 11 listopada 1896 r. w Kosinie koło Łańcuta. W 1911 r. przyjechał do Rzeszowa, w wieku 16 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego i przyjął pseudonim „Lis”. Lis-Kula walczył pod Jastkowem, Kamionką, Kostiuchnówką, Kamienną i Kuklą. Ostatnia akcja pod jego dowództwem miała miejsce 6 marca 1919 r., kiedy to polscy żołnierze odbili zajęte przez Ukraińców miasteczko Torczyn. Leopold „Lis” Kula został ciężko ranny. Zmarł 7 marca w wieku 23 lat z powodu upływu krwi. Ciało bohatera przewieziono do Warszawy. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w Katedrze Wojska Polskiego na placu Saskim w Warszawie. Na szarfach wieńca od Naczelnika Państwa widniał napis „Mojemu dzielnemu chłopcu – Józef Piłsudski”. Następnie przez Kraków przywieziono trumnę do Rzeszowa, gdzie spoczęła na cmentarzu Pobitno.