Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie świętuje 100-lecie Niepodległości

"Dzisiaj, kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego….

Pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek-

czy to będzie człowiek dobry, szlachetny, czy zły zmaterializowany egoista.

Nowy człowiek w Polsce wygrywa pokojowa bitwę o godność państwa i narodu”.

Słowa Świętego Jana Pawła II były mottem przewodnim pięknej uroczystości, która miała miejsce 9 listopada 2018 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie. Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości połączone ze złożeniem ślubowania przez uczniów klasy pierwszej o profilu wojskowym, pięknie wpisały się w ogólnopolskie uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości. Na uroczystość przybyło wielu gości reprezentujących władze samorządowe, oświatowe, służby mundurowe , emerytowani nauczyciele szkoły , rodziny uczniów składających przysięgę oraz wszyscy uczniowie szkoły. Starostę Rzeszowskiego reprezentował pan Adam Kozak, Naczelnik Wydziału Społeczno – Oświatowego Starostwa Powiatowego w Rzeszowie, Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Bożena Pasieka, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zaś Dowódcę 3 Podkarpackiej Brygady OT podporucznik Dariusz Tarnawski. Swą obecnością uroczystość uświetnili ksiądz prał. dr Stanisław Janusz dziekan i proboszcz parafii w Dynowie, Radni Powiatu Rzeszowskiego w osobach panów Stanisława Najdy i Krzysztofa Kędzierskiego, z ramienia Burmistrza Miasta Dynowa pani Zofia Pantoł, sekretarz Urzędu Miasta Dynowa, przedstawiciele Towarzystwa Gimnastycznego " Sokół" w Dynowie, członkowie Związku Piłsudczyków oddziału w Harcie, poczty sztandarowe z 3 Podkarpackiej Brygady OT oraz Towarzystwa Gimnastycznego " Sokół" w Dynowie oraz wielu innych gości.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego oraz powitaniem gości przez panią dyrektor Elżbietę Klaczak- Łach. W dalszej części nastąpiło uroczyste złożenie ślubowania przez 28 uczniów klasy wojskowej. Młodzi adepci sztuki wojskowej ślubowali na sztandar szkoły wierność Bogu, Ojczyźnie, Honorowi oraz ponadczasowym wartościom. Na pamiątkę otrzymali akty ślubowania oraz legitymacje uprawniające ich do noszenia munduru. Ceremonię poprowadził nauczyciel historii pan Mariusz Choma, do niej zaś przygotowali uczniów żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT. Po ślubowaniu odczytane zostały listy gratulacyjne Starosty Rzeszowskiego Pana Józefa Jodłowskiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Pani Małgorzaty Rauch oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Krystyny Wróblewskiej. Piękne słowa do młodzieży skierowali także ksiądz dziekan Stanisław Janusz oraz dyrektor szkoły, pani Elżbieta Klaczak-Łach, podkreślając, że współcześnie patriotyzm powinien wyrażać się w poszanowaniu symboli narodowych, dbaniu o piękno ojczystej mowy, w pamięci o ważnych wydarzeniach i rocznicach, a przede wszystkim w byciu dobrym człowiekiem. Po wystąpieniach gości głos zabrali przedstawiciele klasy wojskowej, składając serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu i całemu Zarządowi Powiatu Rzeszowskiego za piękne mundury oraz udzielaną pomoc a także Dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady OT za wsparcie w realizacji ścieżki " edukacja wojskowa" i bardzo dobrą współpracę ze szkołą. Wraz z kwiatami uczniowie wręczyli pamiątkowe podziękowania. W dalszej części uroczystości wygłoszony został przez nauczyciela historii, pana Mariusza Chomę, referat o symbolach narodowych na przestrzeni epok a następnie zaprezentowany wzruszający montaż słowno- muzyczny pod tytułem " Uwierz Polsko" w wykonaniu młodzieży liceum, który przypomniał, jakim darem i wartością jest wolność. Program przygotowały panie Katarzyna Kłyż i Joanna Duda. Po nim pani dyrektor podziękowała jeszcze raz władzom Powiatu Rzeszowskiego za wsparcie finansowe dla dwóch klas wojskowych funkcjonujących obecnie w szkole oraz dowódcy i żołnierzom 3 Podkarpackiej Brygady OT za profesjonalne przygotowanie młodzieży do ślubowania oraz pomoc merytoryczną z zakresu wojskowości. Po części oficjalnej goście oraz uczniowie klasy wojskowej wraz z rodzinami udali się na obfity poczęstunek przygotowany przez pracowników szkoły.

Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony gości, a zwłaszcza rodziców oraz dziadków uczniów składających ślubowanie niewątpliwie przyczyniło się nie tylko do promocji szkoły ale i Powiatu Rzeszowskiego w regionie.