IV Koncert Pieśni Patriotycznych w Bratkowicach

Niecodzienna rocznica i niecodzienne wydarzenie. Kościół św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach był miejscem, w którym 18 listopada odbył się IV już Koncert Pieśni Patriotycznych. Doniosłość wydarzenia była tym większa, że wiązała się z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Wzorem lat ubiegłych patronat honorowy nad koncertem objął Starosta Rzeszowski – Pan Józef Jodłowski. Z roku na rok zarówno koncert jak i jego poziom artystyczny cieszy się coraz większym uznaniem i zainteresowaniem a tegoroczna edycja wykraczała poza granice Powiatu Rzeszowskiego, bowiem uczestniczyły w nim chóry także z innych powiatów Województwa Podkarpackiego

Od pierwszej edycji koncert organizuje Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach oraz Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic. Jak co roku koncert poprzedziła Msza św. w intencji Ojczyzny, po której gospodarze koncertu, Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic, rozpoczęli spotkanie z muzyką patriotyczną wykonaniem średniowiecznego hymnu BOGURODZICA. Koncert poprowadził prezes chóru RESONANTAE – Bogdan Wójcik, przedstawiając przybyłe na koncert chóry a także przybliżając słuchaczom treści prezentowanych pieśni i utworów, historię ich powstania oraz autorów. A wykonawcami koncertu byli:

• Chór CHORUS FAMILIARIS z Woli Baranowskiej – dyr. Agata Nińo Chwałek
  • Chór FRAZA z Kosiny – dyr. Katarzyna Burkot, Agnieszka Korzeniowska
  • Chór Parafialny MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI z Dąbrowy – dyr. Joanna Cyran
  • Chór Sokół z Frysztaka – dyr. Magdalena Wiśniowska
  • Chór Męski RESONANTAE z Bratkowic – dyr. Jakub Pięta

Kierownikiem artystycznym koncertu był dyrygent chóru gospodarzy, pan Jakub Pięta.

W kolejności chóry zaprezentowały następujące utwory:

Chór Parafialny MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKI

Chór Męski RESONANTAE

Przybyli ułani

Kraj rodzinny Matki Mej

Na zakończenie uroczystego koncertu, w wielkim finale tego wieczoru, bratkowicki kościół wybrzmiał podniosłym i gromkim wykonaniem przez połączone chóry monumentalnego hymnu "Gaude Mater Polonia”.

Za udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych wszystkie chóry otrzymały od organizatorów podziękowania i pamiątkowe statuetki, które w imieniu Starosty Rzeszowskiego wręczyli: Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego pan Tomasz Wojton, pan Tadeusz Pachorek – członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego oraz radny Powiatu Rzeszowskiego pan Sławomir Miłek a także ks. Józef Książek – proboszcz parafii Bratkowice. Nie obyło się także bez podziękowań złożonych organizatorom koncertu za prawdziwą ucztę duchową oraz krzewienie patriotyzmu śpiewem i muzyką.

Zwieńczeniem Koncertu było wspólne odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę…” pod dyr. Magdaleny Wiśniowskiei i przy akompaniamencie organowym Jakuba Pięty, po którym chóry i goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany z pomocą jak zawsze uczynnych pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Bratkowicach.

Organizatorzy koncertu składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu panu Józefowi Jodłowskiemu za honorowy patronat i ufundowanie pamiątkowych dyplomów i statuetek, a także sponsorom, którymi byli:

1. Bożena Andrzej Zabawscy – Firma USŁUGI GAZOWO-SANITARNE
  2. Damian Kwoka – Firma BRATCAR