Z życia klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

Obecna klasa II liczy 27 uczniów i tyle samo klasa I. Opiekę merytoryczną nad edukacją wojskową sprawuje 3 Podkarpacka Brygada OT w Rzeszowie. W zakresie realizacji zadań z wojskowości, szkoła nawiązała również w tym roku współpracę z 5 batalionem strzelców podhalańskich w Przemyślu.

Uczniowie tych klas, dzięki przychylności organu prowadzącego szkołę, otrzymali nowe mundury wraz z wyposażeniem, by godnie reprezentować powiat i szkołę w różnych uroczystościach.

Każdy piątek w tygodniu jest tzw. dniem wojskowym. W tym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w mundurach i realizują głównie zajęcia z edukacji wojskowej. Raz w miesiącu spotykają się z instruktorami wojskowymi 3 Podkarpackiej Brygady OT, w celu realizacji szkoleń z zakresów tematycznych zatwierdzonych przez MON w Planie Współpracy Jednostki ze Szkołą. Od stycznia, raz w miesiącu, klasy wojskowe uczestniczą również w zajęciach realizowanych na terenie 5. batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu. W pozostałe piątki młodzież ćwiczy pod czujnym okiem instruktorów szkolnych – wychowawców klas, którzy przeszli szkolenie instruktorsko-metodyczne organizowane przez MON oraz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu ( zajęcia w terenie i na hali sportowej) oraz instruktora strzelectwa (zajęcia na strzelnicy szkolnej).

W tym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w szkoleniach z musztry indywidualnej i zespołowej, zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, z terenoznawstwa. Poznali budowę broni, jej parametry taktyczno-techniczne i przeznaczenie a także różne postawy strzeleckie. Każdy uczeń ćwiczył rozkładanie i składanie broni. Podczas wyjść w teren, uczniowie ćwiczyli marsz na orientacją z wykorzystaniem azymutu a także orientację w terenie bez mapy, poznawali i ćwiczyli sposoby maskowania się w terenach leśnych z wykorzystaniem farb maskujących, drzew, traw oraz krzewów.

W grudniu obydwie klasy wojskowe wzięły udział w szkoleniu doskonalącym z zakresu udzielania pierwszej pomocy na polu walki prowadzonym przez wojskowego ratownika medycznego. W styczniu natomiast uczniowie uczestniczyli w treningu samoobrony w systemie Krav Maga, przeprowadzonym przez instruktora, pana Dariusza Żyłę. Poznali filozofię tej sztuki walki oraz podstawowe chwyty i techniki samoobrony.

W ramach współpracy z 5 batalionem strzelców podhalańskich w Przemyślu, uczniowie dwukrotnie mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach na terenie tejże jednostki, m.in. podczas dni otwartych koszar. Młodzież miała okazję poznać sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostki, zapoznać się z historią batalionu, zwiedzić izbę tradycji z magazynem broni a także uczestniczyć w nauce strzelania. W ostatni dzień ferii dla uczniów zostało zorganizowane szkolenie taktyczne w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu. Mimo niesprzyjającej aury, uczniowie pod kątem instruktorów ćwiczyli różne postawy strzeleckie, rozkładanie i składanie broni KBK AK, jak również strzelanie do tarczy z wymienionej broni. Punkty nauczania były tak dopasowane, aby każdy uczeń zdobył podstawową wiedzę. Ćwiczenia, mimo silnego wiatru i mrozu, dały uczniom wiele satysfakcji a także możliwość sprawdzenia swoich dotychczasowych umiejętności.

Oprócz działań ściśle wojskowych, uczniowie reprezentowali Powiat Rzeszowski i szkołę w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w lokalnych uroczystościach z okazji tego święta, włączali się w akcje charytatywne i wolontariackie na terenie szkoły i miasta, uczestniczyli w imprezach środowiskowych, takich jak: Cały Dynów czyta „Przedwiośnie” S. Żeromskiego, turniej strzelecki o Puchar Starosty Rzeszowskiego, akcja „Sprzątanie świata” i innych.

W najbliższych miesiącach klasy wojskowe czeka jeszcze szkolenie z pokonywania terenu różnymi sposobami na terenie OSG w Trzciańcu, zajęcia z terenoznawstwa, z taktyki walki oraz dwudniowy obóz sprawnościowo-szkoleniowy w Rzeszowie.

Powyższe działania szkoła może realizować dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Rzeszowskiego oraz wsparciu merytorycznemu 3 Podkarpackiej Brygady OT w Rzeszowie i 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu.

Dyrektor, wychowawcy, rodzice oraz uczniowie klas wojskowych Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie składają serdeczne podziękowania Staroście Rzeszowskiemu Józefowi Jodłowskiemu, Wicestaroście Rzeszowskiemu Markowi Sitarzowi, dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady OT płk Dariuszowi Słocie oraz dowódcy 5 batalionu strzelców podhalańskich w Przemyślu ppłk Marcinowi Duszy za dotychczasową pomoc w prowadzeniu klas wojskowych, życzliwość i wsparcie w zakresie realizacji zadań z edukacji wojskowej.

Informujemy również tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, iż w bieżącym roku szkolnym będzie trwał nabór do dwóch klas wojskowych (po gimnazjum i po ósmej klasie). Zainteresowanych uczniów, jak i rodziców zapraszamy na Dzień Otwarty do Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie w dniu 25 kwietnia 2019r. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej szkoły: www.lodynow.pl a także na facebooku.

Serdecznie zapraszamy.