Uroczystości z okazji 228 lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W piątek (3.05.2019 r.) na rynku w Rzeszowie odbyły się uroczystości patriotyczne przypominające o dokumencie, który 228 lat temu uchwalił Sejm Czteroletni zmieniając Polskę. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. W uroczystości tej reprezentując Powiat Rzeszowski udział wzięli Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski wraz z Członkami Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyną Sokołowską oraz Janem Sieńko.

Właściwe uroczystości poprzedziła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Kościele Farnym, po której zakończeniu uczestnicy nabożeństwa w asyście pocztów sztandarowych oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich przemaszerowali na rzeszowski rynek.

Na rzeszowskim rynku odbył się apel pamięci. Była też salwa honorowa. Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie wieńców przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju od kwietnia 1990 roku 3 Maja znów jest świętem narodowym.