Wizyta studyjna na Słowacji pedagogów oraz uczniów niepełnosprawnych z terenu Powiatu Rzeszowskiego

Podczas wizyty pedagodzy zapoznawali się z pracą i metodami nauczania słowackich kolegów z następujących szkół specjalnych: Spojená škola internátna v Michalovicach, Spojená škola w Spišská Nová Ves, Spojená Škola w Košice a także Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach gdzie uczniowie szkoły specjalnej w Košicach odbywają praktyki. Pedagodzy powiatu rzeszowskiego uczestniczyli w zajęciach, aby mogli porównać metody, formy, zakres i system kształcenia specjalnego oraz sposoby rehabilitacji i terapii w Słowacji. Bardzo ważnym punktem wizyty studyjnej było omówienie metod i sposobów przygotowywania uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności do aktywności w dorosłym życiu ze szczególnym uwzględnieniem wchodzenia na rynek pracy opracowując w miarę możliwości indywidualną ścieżkę edukacji dla uczniów.

Podsumowaniem wizyty był zorganizowany panel dyskusyjny podczas którego pedagodzy pogranicza oraz przedstawiciele władz lokalnych mieli okazję omówić i podzielić się dobrymi praktykami, spostrzeżeniami i wypracowanymi metodami postępowania i kształcenia uczniów z różnymi formami/stopniami niepełnosprawności.

Dziękujemy wszystkim za miłe przyjęcie, poświęcony czas, wymianę doświadczeń, a szczególne podziękowania kierujemy dla dyrektorów szkół, które mogliśmy odwiedzić: Panu Dyrektorowi PaedDr. Ľuboš Bazár, Pani Dyrektor Ing.Eva Macholdova, PhDr. Pani Dyrektor Marianna Behunova, przedstawicielom Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický: Riaditeľ Mgr. Juraj Sykora MPH, MBA oraz Námestník pre ošetrovateľstvo PhDr. Tatiana Turokova MPH a także przedstawicielowi partnera projektu Panu Dyrektorowi Ing. Ján Holodňák za szczególną pomoc w organizacji wizyty. Dakujem.

Wizyta studyjna zrealizowana była w ramach projektu nr INT/EK/KAR/3/II/A/0178, pt. „Zwiększenie wiedzy i wymiana dobrych praktyk pedagogów uczniów niepełnosprawnych pogranicza polsko-słowackiego.” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020