Zarząd Powiatu Rzeszowskiego otrzymał podczas dzisiejszej (tj. 24.06.2020) sesji Rady Powiatu jednogłośne wotum zaufania oraz absolutorium od radnych. Zarówno radni mający większość, jak i będący w opozycji, byli jednomyślni co do działań podejmowanych przez Zarząd na którego czele stoi Starosta Józef Jodłowski. Podczas sesji medalem „Zasłużony dla Powiatu Rzeszowskiego” uhonorowany został Pan Adam Panek wieloletni dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

To rzadka sytuacja na tym szczeblu samorządowym, aby panowała taka jednomyślność. Wpływ na to może mieć dobra koniunktura na terenie Powiatu Rzeszowskiego polepszająca się z roku na rok.

Za udzieleniem absolutorium i wotum zaufania głosowało 27 radnych z 29. Dwóch radnych było nieobecnych na sesji.

Dziękuję za udzielenie tego absolutorium. Swój udział w tym mają wszyscy pracownicy Starostwa. Szczególne podziękowania należą się Radnym Powiatu Rzeszowskiego za ich zaangażowanie, współpracę i podejmowanie decyzji, czasami trudnych ale merytorycznych. Mimo, że się różnimy, mamy wspólny cel, który staramy się osiągać poprzez prowadzone inwestycje. Tym wspólnym celem jest praca na rzecz polepszenia bytu mieszkańców naszego powiatu. W 2019 roku na inwestycje wydaliśmy prawie 50 mln zł. Z tej kwoty na oświatę przeznaczyliśmy prawie 4 mln zł, na służbę zdrowia 11 mln 545 tys. zł. Kolejną, bardzo ważną kwestią jest infrastruktura drogowo-mostowa. Zrealizowaliśmy inwestycje na kwotę około 30 mln zł. Pieniądze na drogi udało nam się pozyskać z RPO, rezerwy Budżetu Państwa oraz ze środków przeznaczonych na budowę dróg samorządowych. Chcę podziękować tym wszystkim, z którymi na co dzień współpracujemy jako starostwo na rzecz naszych mieszkańców –mówił podczas sesji Pan Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Podczas sesji, sprawozdania z działalności, podległych staroście instytucji, złożyli ich dyrektorzy między innymi Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie czy też Zakładu Opieki Zdrowotnej Nr 2 w Rzeszowie. O sytuacji związanej z Koronawirusem Covid 19 poinformował Pan Jaromir Ślączka Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Na decyzję radnych oprócz wspomnianych nakładów poniesionych na inwestycję, wpłynął fakt, iż Powiat Rzeszowski w ubiegłym roku plasował się na 3. miejscu w Polsce pod względem ilości wydawanych pozwoleń na budowę. Było ich 10 020. Oznacza to, że bardzo wiele osób wiąże swoją przyszłość z tą częścią Podkarpacia. Kolejnym istotnym czynnikiem jest prowadzenie przez Powiat Rzeszowski Parku Naukowo- Technologicznego „Rzeszów Dworzysko”. To miejsce przyjazne dla inwestorów, w którym na działalność do tej pory zdecydowało się 21 firm będących wiodącymi markami w Polsce i na świecie.