Wczoraj (3.05.2020 r.) w sposób symboliczny świętowaliśmy uchwalenie przed 230 laty dokumentu, który zmienił oblicze Polski – Konstytucji 3 Maja.

W trudnym czasie epidemii, w sposób symboliczny i w zadumie, rozpamiętywaliśmy podpisanie dokumentu ogromnej wagi, który 230 lat temu uchwalił Sejm Czteroletni. Konstytucja 3 Maja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie i drugim na świecie.

Powiat Rzeszowski reprezentowała w tym dniu delegacja, w skład której wchodzili Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski wraz z Wicestarostą Rzeszowskim Markiem Sitarzem oraz Członkiem Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Lucyną Sokołowską. Złożyli oni kwiaty na Rynku w Rzeszowie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Święto Konstytucji zostało ustanowione w 1919 roku. Po wojnie komunistyczne władze zastąpiły je obchodami święta 1 maja, a w 1951 roku zdelegalizowały. Po zmianie ustroju od kwietnia 1990 roku 3 Maja znów jest świętem narodowym.