Powiat rzeszowski wraz ze słowackim miastem Svidnik realizował projekt unijny „Pogranicze w obiektywie”, skierowany do najmłodszych mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego. Efektem tej współpracy jest powstanie niezwykłej galerii zdjęć oraz film promujący obydwa regiony.
 
Niedawno, w siedzibie Rady Powiatu Rzeszowskiego przy ul. Bernardyńskiej w Rzeszowie odbyło się uroczyste podsumowanie wspomnianego projektu, którego wartość wyniosła 61 594,71 EURO, z czego dofinansowanie to 49 996,42 EURO. Podczas spotkania obecni byli przedstawiciele powiatu rzeszowskiego na czele z panią skarbnik Danutą Gargałą, naczelnikiem Wydziału Społeczno-Oświatowego Adamem Kozakiem. Była też Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie Elżbieta Klaczak – Łach oraz nauczycielka z tej szkoły Pani Katarzyna Kłyż.

Podsumowanie projektu zostało także zorganizowane na Słowacji, a uczestnicy obydwu spotkań łączyli się drogą elektroniczną.

– Celem projektu było pogłębienie relacji pomiędzy samorządami polskimi i słowackimi, prowadzących do wspólnych przyszłych projektów partnerskich. Chcieliśmy również zwiększyć zainteresowanie aktywnym uczestnictwem ludności pogranicza polsko-słowackiego w organizowanych na tych terenach imprezach kulturalnych, artystycznych i rozrywkowych, a także poznawaniem historii miejsca, w którym żyją – podkreśla Przemysław Grzebyk koordynator projektu „Pogranicze w obiektywie”.

Zachowanie tożsamości

Wśród mieszkańców powiatu rzeszowskiego coraz mniej jest osób, które znają historięi dorobek minionych pokoleń. Analogiczna sytuacja występuje na Słowacji. W ostatnich trzech stuleciach dochodziło na tych terenach do częstych zmian granic oraz mieszania się ludności o różnej narodowości. Ta swoista mieszanka kultur i społeczeństw pozostawiła swój historyczny ślad nie tylko w postaci zabytkowych dworów, kościołów czy cmentarzy, ale też naleciałości językowych i kultywowania dawnych zwyczajów.

Przygotowanie i realizacja zadań we współpracy powiatu rzeszowskiego i miasta Svidnik przy udziale przedstawicieli jednostek samorządowych, zaangażowaniu zdolnej młodzieży po obydwu stronach granicy, a także pokazanie w nowatorski i przyjazny odbiorcy sposób dorobku przyrodniczo-kulturalnego polsko-słowackiego pogranicza przyczyniły się do powstania unikatowej galerii fotografii zaprezentowanej podczas wernisażu. Powstał również film promocyjny w trzech wersjach językowych (polskiej, słowackiej, angielskiej) pokazujący walory obydwu regionów.

Nagrody i wyróżnienia

Głównymi bohaterami wspomnianego spotkania byli uczestnicy projektu, między innymi uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie Paulina Chorążykiewicz i Aleksandra Skałuba. Otrzymały one wyróżnienia i piękne nagrody. Spotkanie wzbogacił wernisaż, podczas którego zaprezentowane zostały efekty projektu. Prezentacja prac konkursowych, będąca jedną z najważniejszych atrakcji spotkania, była bez wątpienia doskonałą okazją do obcowania ze sztuką współczesnej fotografii i odkrycia na nowo, być może znanych sobie miejsc, poprzez spojrzenie twórców z obydwu stron polsko-słowackiej granic.

Woj.