10. edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Dynowie.

06 marca 2022r. w Dynowie pod Honorowym Patronatem Starosty Rzeszowskiego Józefa Jodłowskiego odbyła się 10. edycja wydarzenia o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największy bieg pamięci w Polsce.

Uroczystego otwarcia biegu dokonali: Pani Halina Cygan – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Pan Zygmunt Frańczak – Burmistrz Miasta Dynów i Pan Łukasz Domin – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie, a zarazem Prezes Stowarzyszenia „Aktywny Dynów”. W obchodach “Dnia Żołnierzy Wyklętych” uczestniczył także Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie Pan Stanisław Tymowicz.

W biegu, którego start, meta i całe biuro zawodów miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie wzięło udział 220 osób, każda z nich otrzymała pakiet startowy, w którym znalazły się, m.in. pamiątkowe koszulki z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych. Częścią pakietu startowego był także medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej. Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945 – 1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też bieg miał charakter wielopokoleniowy – rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.

Po pokonaniu w/w wymienionego dystansu wyłoniono zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn. W kategorii kobiet klasyfikacja przedstawiała się następująco: I miejsce – Gabriela Marszałek – „Aktywny Dynów” (czas 8,52), II miejsce – Roksana Darasz – CWKS Resovia (czas 9,05), III miejsce – Dorota Żak – Wola Krzywiecka (czas 9,06). Natomiast w kategorii mężczyzn klasyfikacja była następująca: I miejsce – Kamil Pyrcz – „Aktywny Dynów”/ Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (czas 7,01), II miejsce -Kacper Bujdasz – „Aktywny Dynów”/Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (czas 7,04), III miejsce – Florian Galej – Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (czas 7,10).

Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe statuetki. W imieniu organizatorów i współorganizatorów dziękujemy za udział i zapraszamy za rok na 11. edycję biegu.