II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki

II Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki

Niesprzyjająca pogoda i opady deszczu nie odstraszyły chętnych do udziału w zorganizowanym w dniu 24 września II Otwartym Turnieju Strzeleckim im. mjr. Józefa Rzepki. Władze samorządowe powiatu rzeszowskiego, organizatora tego wydarzenia, reprezentował Pan Marek Sitarz Wicestarosta Rzeszowski, który wraz
z zaproszonymi gośćmi, Panią Ewą Leniart Wojewodą Podkarpackim oraz Panem Andrzejem Ożogiem Burmistrzem Gminy i Miasta Sokołów Młp. swoimi wystąpieniami rozpoczęli zmagania turniejowe.

W powitalnym wystąpieniu, Pan Wicestarosta Rzeszowski wskazał na liczną obecność wśród uczestników turnieju dzieci i młodzieży. Pani Wojewoda podkreśliła jego patriotyczny charakter oraz wysoką użyteczność umiejętności strzeleckich w podnoszeniu zdolności obronnych naszego państwa. Pan Burmistrz zaś poinformował, że Gminna Strzelnica Sportowa „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim to nie tylko miejsce, gdzie prowadzone są imprezy sportowe i rekreacyjne ale jest to także obiekt, na którym swoje ćwiczenia strzeleckie prowadzą różne formacje mundurowe, w tym pododdziały Armii Stanów Zjednoczonych.

Po przedstawieniu przebiegu poszczególnych konkurencji oraz zasad bezpieczeństwa przystąpiono do realizacji strzelań turniejowych. Program przewidywał wykonanie strzelań w dwóch konkurencjach strzeleckich – pistolet i karabin sportowy. Zawody zgromadziły łącznie 68 uczestników pochodzących nie tylko z powiatu rzeszowskiego ale także kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego oraz Rzeszowa. W kategorii dzieci
i młodzież wystartowało 21 osób, w kategorii kobiet 9 pań, a także 38 panów w kategorii mężczyzn. Warte uwagi jest to, że najmłodszy uczestnik zawodów miał niespełna 13 lat
a najstarszy 72, oraz to, że najlepsze wyniki osiągnięte w poszczególnych kategoriach były do siebie bardzo zbliżone. Potwierdza to opinię organizatorów, że strzelectwo, jak niewiele innych sportów, może być z powodzeniem uprawiane przez osoby w różnym wieku, gdyż nie faworyzuje czy defaworyzuje ze względu na wiek i płeć i z powodzeniem może być również uprawiane przez osoby z niektórymi dysfunkcjami ruchowymi.

Organizatorzy również zauważają, że w tej edycji, zdecydowanie bardziej niż podczas pierwszego turnieju odczuwalna była wola zwycięstwa, co przełożyło się na poziom wyników. Sylwetki laureatów pokazują przy tym, że ich miejsce na podium to nie wynik przypadku ale pasji, którą realizują od wielu lat poprzez indywidualne treningi oraz uczestnictwo w różnych formach współzawodnictwa strzeleckiego.

Zawody, poza popularyzacją strzelectwa sportowego i rozwijaniem pasji, mają również upamiętniać postać, urodzonego w Bratkowicach, majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej, żołnierza wyklętego.

Patron turnieju – Józef Rzepka – urodził się w Bratkowicach 22 grudnia 1913 roku, tu ukończył szkołę powszechną, a potem I Gimnazjum w Rzeszowie. Przez pewien czas studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Angażował się również w działalność ruchu ludowego, w latach 1937-38 odbył służbę wojskową w przemyskim 5. pułku strzelców podhalańskich. W czasie okupacji był m.in. dowódcą Placówki Związku Zbrojnej Bratkowice-Głogów i adiutantem Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów. W czasie akcji „Burza” na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wyparciu Niemców działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych, brał udział m.in. w przerzucie zagrożonych aresztowaniem członków AK na Zachód. W styczniu 1947 roku wszedł w skład IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którego prezesem został Łukasz Ciepliński. Po jego rozbiciu został aresztowany i skazany na śmierć. Został zamordowany wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN 1 marca 1951 roku. Ta data jest obchodzona obecnie jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Impreza odbywała się pod honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka.

Laureaci II Otwartego Turnieju im. Majora Józefa Rzepki:

Kategoria kobiet

I Wiktoria Plis (184 punkty)

II Karolina Suska (183 punkty)

III Justyna Haba (180 punktów)

Kategoria wiekowa 13 – 18 lat

I Kaja Salach (183 punkty)

II Grzegorz Kraska (179 punktów)

III Weronika Kubiś (173 punkty)

Kategoria mężczyzn

I Zbigniew Dziuba (188 punktów)

II Karol Kozub (184 punkty)

III Grzegorz Leja (181 punktów)

Organizatorzy turnieju serdecznie dziękują za pomoc w organizacji przedsięwzięcia: Pani Agacie Dec – Dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Sokołowie Młp., Panu Grzegorzowi Kwietniowi – Prezesowi Zarządu Zakładu Komunalnego Sp. z o.o. w Sokołowie Młp., Inspektorowi Związku Strzeleckiego Łukaszowi Decowi – Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1914 im. ppor. Jakuba Darochy w Sokołowie Młp., Członkom Stowarzyszenia Klubu Strzelców i Kolekcjonerów Broni „Sagittarius” w Sokołowie Młp.

 

 

Link do pełnej fotogalerii:

https://dysk.powiat.rzeszowski.pl/index.php/s/U9to3AXlofqDAoJ