Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski objął Patronatem Honorowym koncert pt. „Zakazane piosenki – Naprzód, do boju żołnierze”!

Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski objął Patronatem Honorowym koncert pt. „Zakazane piosenki – Naprzód, do boju żołnierze”!

27 września 2023r. na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Rzeszowie odbył się koncert pt. “Zakazane piosenki-Naprzód do boju żołnierze” w wykonaniu Danuty Błażejczyk, Artystów Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem Zespołu Muzycznego Tomasza Filipczaka, z okazji 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego,  na uroczystości był obecny Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Autorem i twórcą projektu „Zakazane piosenki – Naprzód, do boju żołnierze!” jest dr Anna Czenczek. Inspiracją dla nazwy projektu był termin pochodzący z muzycznego filmu fabularnego pt. „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Tytułowe zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy. Projekt zawiera utwory z filmu a także, pieśni wojskowe, patriotyczne i legionowe, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. 

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt ma również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczynia się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Podczas koncertu widzowie mogli usłyszeć utwory takie jak m.in. „Leci liście z drzewa”, „Czerwone jabłuszko”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Teraz jest wojna”, „Serce w plecaku”. 

Pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie i opracowanie wokalne, opieka artystyczna – dr Anna Czenczek.

Choreografia – dr Bernadetta Wojtuń-Sikora

Konsultacje interpretacyjne, wizualizacje – Mateusz Witczuk

Aranżacje – Tomasz Filipczak, Jarosław Babula, dr Anna Czenczek

Koncert poprowadził – Mateusz Szymkowiak

Wystąpili:

Danuta Błażejczyk oraz Soliści i Reprezentacyjna Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

 

Źródło i fot.: Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie