Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców powiatu rzeszowskiego

7 punktów nieodpłatnego doradztwa prawnego i poradnictwa obywatelskiego funkcjonuje w tym roku na terenie powiatu rzeszowskiego. Taka forma wsparcia dla osób potrzebujących fachowej pomocy prawnej, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W powiecie rzeszowskim, podobnie jak innych powiatach w całej Polsce, tego typu punkty funkcjonują od 2016 roku, gdy w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.

– Jest to realne i bardzo potrzebne wsparcie dla osób, których nie stać na prawników czy też doradców. Widać to na przykładzie stale rosnącej liczby wizyt w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu – mówi Starosta Rzeszowski Marek Sitarz.

Tylko w 2023 roku w powiecie rzeszowskim punkty porad prawnych i obywatelskich przyjęły blisko dwa tysiące interesantów. To w zasadzie dwa razy więcej niż na początku funkcjonowania nieodpłatnej pomocy prawnej w 2016 roku.

W powiecie rzeszowskim funkcjonuje 5 punków nieodpłatnej pomocy prawnej: w Sokołowie Młp, Głogowie Młp, Rzeszowie, Boguchwale, Błażowej z filią w Hyżnem oraz dwa punkty nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w Dynowie i Rzeszowie. Chętni do skorzystania z pomocy muszą złożyć oświadczenie, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej porady prawnej. Z porad mogą skorzystać też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, pod warunkiem złożenia oświadczenia o niezatrudnianiu pracowników w ciągu minionego roku.

Zapisywać można się telefonicznie, pod nr. tel.: 882 184 152 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30), mailowo: pomoc.prawna@powiat.rzeszowski.pl lub za pośrednictwem strony internetowej: www.gov.pl/web/nieodplatna-pomoc .

Wykaz dyżurów:

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Godziny przyjęć

Sokołów Młp.

poniedziałek, czwartek: 11:00-15:00

wtorek, środa, piątek: 8:00-12:00

Głogów Młp.

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 15:00-19:00

Rzeszów

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 7:30-11:30

Boguchwała

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek:

środa: 14:00-18:00

Błażowa

poniedziałek, środa, czwartek:

Hyżne

wtorek, piątek: 8:00-12:00

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie

Godziny przyjęć

Dynów

poniedziałek: 14:00-18:00 wtorek, środa, czwartek, piątek: 7:30-11:30

Rzeszów

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 11:30-15:30

Dodatkowo pod linkiem: https://bip.powiat.rzeszowski.pl/article/nieodplatna-pomoc-prawna?m=335&l=2 na dole strony, w załączniku mieszkańcy mogą znaleźć wykaz innych jednostek bezpłatnego poradnictwa dostępnych na terenie powiatu rzeszowskiego.