Święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

26 lipca 2024 r. w Rzeszowie na Placu Apelowym na terenie jednostki wojskowej odbyły się siódme uroczyste obchody Święta 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”.

Łukasz Ciepliński „Pług” jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL. Dziś dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystości wziął udział m.in. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk oraz licznie zaproszeni goście, m.in. kombatanci, władze województwa i samorządowe. Zostały wręczone listy gratulacyjne i odznaki pamiątkowe 3 PBOT. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Powiat Rzeszowski reprezentował Jerzy Bednarz – Wicestarosta Rzeszowski.