Obchody 80. rocznicy Akcji „Burza” w Bratkowicach

Obchody 80. rocznicy Akcji „Burza” w Bratkowicach

Prezentacja obozowisk grup walczących w czasie operacji „Burza”, pokaz militarny, koncert „Kowalski – Kierunek Wisła” zespołu Buen Camino czy wreszcie uroczysta Msza Święta połączona z apelem pamięci i symbolicznym złożeniem kwiatów to tylko część programu obchodów 80. rocznicy Akcji “Burza” w Bratkowicach, które odbyły się 27-28 lipca 2024 r. w Bratkowicach.

Dwudniowe obchody zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie wraz z lokalnymi stowarzyszeniami rozpoczęto w sobotę pokazem banderii konnej, pokazem sprzętu militarnego oraz koncertem patriotycznym. 

Dzisiejszy program zainaugurowała Msza Św. polowa w podworskim w Bratkowicach, po której odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Kolejnym ważnym punktem uroczystości było złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów pod pomnikiem wzniesionym ku czci poległych w Akcji “Burza”. Byli wśród nich m. in.: Wojewoda Podkarpacki – Teresa Kubas-Hul, Adam Dziedzic – Poseł na Sejm RP, Wójt Gminy Świlcza – Dawid Homa, a  reprezentując Powiat Rzeszowski: Starosta Rzeszowski – dr Krzysztof Jarosz, Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego – Tomasz Wojton oraz Radni – Iwona Janowska i Tadeusz Pachorek. 

Coroczne obchody są upamiętnieniem zbrojnego powstania zorganizowanego przez Armię Krajową Obwód Rzeszów, Zgrupowanie III, pod dowództwem ppor. Józefa Rzepki „Rekin” i ppor. Tadeusza Lisa „Ukleja” w trójkącie miejscowości: Świlcza, Głogów, Bratkowice przeciwko okupacji niemieckiej, w obliczu wkroczenia wojsk sowieckich na ziemie polskie oraz pomordowania żołnierzy AK z Bratkowic. Podczas Akcji “Burza” w Bratkowicach zginęło 9 powstańców, a w miejscowa społeczność wzniosła w tej miejscowości 9 pomniki upamiętniające te tragiczne wydarzenia.  

Przypomnijmy, że wspomniany Józef Rzepka urodzony w Bratkowicach był szefem wywiadu IV zarządu WIN, ps. „Krzysztof”, „Rekin”, „Stefan”, „Znicz”. Urodził się 22 grudnia 1913 roku w Bratkowicach. Ukończył szkołę powszechną w rodzinnej wsi, później I Gimnazjum w Rzeszowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1937–1938 odbył służbę wojskową w 5. pułku strzelców podhalańskich w Przemyślu. W czasie okupacji niemieckiej organizował konspirację w Bratkowicach, był pierwszym szefem miejscowej placówki ZWZ, później adiutantem Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej Rzeszów. W czasie akcji „Burza” dowodził jednym ze zgrupowań AK działających w trójkącie Świlcza – Głogów – Bratkowice. Po wyparciu Niemców był dowódcą Inspektoratu AK Mielec, działał w organizacji „Nie”, Delegaturze Sił Zbrojnych, wreszcie w WiN. Został aresztowany w 1948 roku w Katowicach. 

Współorganizatorami dwudniowego wydarzenia byli: Wójt Gminy Świlcza – Dawid Homa, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów, Chór Męski Resonantae działający przy GCKSiR, Koło Gospodyń Wiejskich w Bratkowicach oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Bratkowickiej.