VI sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego

VI sesja Rady Powiatu Rzeszowskiego

Likwidacja Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie, przystąpienie Powiatu Rzeszowskiego do Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych, włączenie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w skład Zespołu Szkół w Tyczynie – to ważniejsze tematy poruszone podczas sesji.

Konieczność likwidacji Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Rzeszowie związana jest z pismem Wojewody Podkarpackiego, wskazującym, że zgodnie z obecnymi przepisami zadania z zakresu geodezji i kartografii realizuje starosta przy pomocy geodety powiatowego i nie mogą one być w części przypisane odrębnej jednostce.

Mirosław Chmiel, dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej przypomniał, że jednostka ta powstała w 1999 roku po reformie administracyjnej, gdy utworzono samorządy powiatowe. Tego typu ośrodki tworzone były wówczas również w innych powiatach. Do najważniejszych zadań należało m.in. prowadzenie ewidencji gruntów, budynków i baz danych, wydawanie zaświadczeń, przyjmowanie zgłoszeń prac geodezyjnych (w przypadku Powiatu Rzeszowskiego nawet 10 tysięcy rocznie).

Dyrektor PODGiK w Rzeszowie wskazywał, że w ciągu ćwierć wieku istnienia ośrodka służby kartograficzne i geodezyjne przeżyły prawdziwą rewolucję związaną z rozwojem techniki, wdrażaniem nowych technologii i cyfryzacji usług.

– Dzięki wsparciu kolejnych zarządów powiatu, osobom kierującym ośrodkiem i wykwalifikowanej kadrze pracowników poziom świadczonych usług kartograficznych i geodezyjnych w powiecie jest bardzo wysoki – mówił dyrektor Chmiel. Również Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego Waldemar Pijar podkreślał, że władze powiatu bardzo wysoko oceniają dotychczasową działalność podległej jednostki, zaś zmiany są związane jedynie z wprowadzeniem zgodnego z obowiązującymi przepisami systemu organizacji służb geodezyjnych. W żaden sposób nie odbije się to na interesantach. Majątek ośrodka z dniem 1 stycznia 2025 roku przejęty zostanie przez Powiat, pracownicy przejdą do wydziału geodezji, którym kierować będzie Mirosław Chmiel, pełniąc jednocześnie funkcję geodety powiatowego. Sprawy dotychczas załatwiane w ośrodku będzie realizował Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Radni na czwartkowej sesji jednogłośnie zdecydowali o przystąpieniu Powiatu Rzeszowskiego do Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych.

– To stowarzyszenie skupia większość samorządów w województwie podkarpackim.  W naszej ocenie bardzo ważna jest współpraca z innymi samorządami oraz wymiana doświadczeń. Będzie to dobra inwestycja dla Powiatu Rzeszowskiego  – mówił Starosta Rzeszowski Krzysztof Jarosz. Obecny na sesji Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Karol Ożóg zachęcał do podjęcia decyzji o wstąpieniu do stowarzyszenia.

– Ważne jest, żebyśmy się spotykali, wspierali razem, wymieniali doświadczenia. Żebyśmy mówili jednym głosem. W tym tkwi nasza, samorządów, siła – mówił wicemarszałek Karol Ożóg.

Radni podjęli także decyzję o włączeniu Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Tyczynie w strukturę Zespołu Szkół w Tyczynie.

– Na poprzedniej sesji podjęliśmy decyzję o  utworzeniu szkoły, teraz robimy kolejny formalny krok w tej sprawie. Już od 1 stycznia uczniowie podejmą naukę w ramach Zespołu Szkół w Tyczynie – mówił Jerzy Bednarz Wicestarosta Rzeszowski. W czterech sportowych oddziałach uczyć się będzie w najbliższym roku szkolnym ponad 60 dzieci, mających do dyspozycji nowoczesną bazę sportową wybudowaną w obiektach tyczyńskiej placówki.

Na czwartkowej sesji radni wyrazili zgodę na zbycie należącej do samorządu, zbędnej już  farmy fotowoltaicznej, zmienili uchwałę w  sprawie określenia wykazu przystanków komunikacyjnych zlokalizowanych w ciągu dróg powiatowych. Postanowiono również o udzieleniu przez Powiat wsparcia Województwu Podkarpackiemu poprze przekazanie dotacji celowej. Zdecydowano o dotacji celowej w wysokości ok. 165 tysięcy zł na organizację  kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Radni dokonali także zmian w budżecie powiatu na 2024 rok i zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Rzeszowskiego.

s