Uwaga kierowco!

Jeśli zdarzyło ci się, że popełniłeś wykroczenie polegające na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym i stwierdzone zostało to przez organ kontroli ruchu drogowego to czekają cię przykre konsekwencje. Twoje prawo jazdy zostanie zatrzymane oznacza to, że w systemie Centralnej Ewidencji Kierowców fakt ten jest odnotowany i od dnia popełnienia wykroczenia obowiązuje cię zakaz prowadzenia pojazdów przez okres 3 miesięcy.

Zakaz ten obowiązuje niezależnie od tego, czy twoje prawo jazdy zostało zatrzymane fizycznie, czy też tylko elektronicznie – skutek jest ten sam.

Niestety w mediach pojawiają się różne mylne informacje i interpretacje, które sugerują, że starosta może zwrócić prawo jazdy przed upływem 3 miesięcy.

Pragniemy poinformować, że informacje takie są niewłaściwe, gdyż starosta związany jest prawomocnym rozstrzygnięciem dokonanym przez policję w postaci mandatu karnego, który kończy postępowanie i jest obowiązany egzekwować zatrzymanie przez okres 3 miesięcy.

Fakt posiadania przez kierowcę dokumentu prawa jazdy w takiej sytuacji nie upoważnia go do kierowania pojazdami i stwierdzenie naruszenia tego zakazu skutkuje przedłużeniem okresu zatrzymania o kolejne 3 miesiące. Następne naruszenie zakazu wiąże się z koniecznością zdobywania uprawnień na nowo włącznie ze szkoleniem i egzaminem państwowym.