Szkolnictwo specjalne w Powiecie Rzeszowskim

Szkolnictwo specjalne w Powiecie Rzeszowskim

Powiat Rzeszowski jest organem prowadzącym dla dwóch placówek szkolnictwa specjalnego: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Rzeszowie. Możliwość nauki i opiekę zapewnionych ma w nich około 130 uczniów.

– Szkolnictwo specjalne jest bardzo ważnym elementem systemu edukacji. Pozwala na naukę dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej, także sprawiającej rozmaite trudności. Powiat od początku swego istnienia stara się zapewnić wychowankom jak najlepsze warunki rozwoju – mówi Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Mrowli uczy się obecnie prawie setka dzieci i młodzieży. Szkoła w Mrowli powstała w 1972 roku. Od blisko ćwierć wieku podlega samorządowi powiatowemu w Rzeszowie, który nie szczędzi sił, by SOSW rozwijał się i jak najlepiej spełniał swą rolę. Placówka zajmuje się dziećmi i młodzieżą z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności umysłowej. W strukturach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Mrowli funkcjonują dzisiaj Szkoła Podstawowa Specjalna nr 2, Szkoła Specjalna Przyspasabiająca do Pracy oraz internat, z którego korzysta kilkudziesięciu wychowanków.

Placówka szczyci się indywidualnym podejściem do ucznia. Klasy są niewielkie, zaledwie kilkuosobowe. Każdy z uczniów ma konstruowany indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny. Zapewnia się tu specjalistyczną opiekę nauczycieli i wychowawców o różnych specjalnościach. Jest surdopedagog, tyflopedagog, psycholog, logopeda i rehabilitant. Ośrodek oferuje terapię integracji sensorycznej, logorytmikę, kinezjologię edukacyjną, metodę ruchu rozwijającego W. Sherborne, trening przystosowania do samodzielności, terapię w sali doświadczania świata. Ośrodek realizuje szereg zajęć pozalekcyjnych: warsztaty teatralne, kulinarne, turystyczne, filmowe. Funkcjonuje drużyna harcerska „Nieprzetartego Szlaku”.

W latach 2009-2011 zrealizowano tu projekt „Rozbudowa i przebudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mrowli” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość zadania wyniosła 5,5 mln zł. Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 3,2 mln zł. Zbudowano wówczas nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt, połączony z dotychczasowym internatem i budynkiem dydaktycznym. Zdobył on nagrodę drugiego stopnia w konkursie „Budowa roku Podkarpacia 2011” w kategorii „Obiekty szkolno-rehabilitacyjne”. latach 2010–2011 została wybudowana również sala gimnastyczna.

Z kolei prawie 30 młodych ludzi uczy się i wychowuje w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Rzeszowie istniejącym już ponad 30 lat. Tu dzieci dotknięte rozmaitymi losowymi problemami znajdują możliwość nauki i spędzania wolnego czasu. Korzystają z wielu form zajęć pozalekcyjnych. Wychowankowie placówek mogą otrzymać pomoc i wsparcie przy kontynuowaniu nauki, usamodzielnianiu się i zagospodarowaniu. Są objęci wsparciem prawnym, pedagogicznym i psychologicznym.

s