Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dziś – 1 marca –  obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony by uczcić działaczy niepodległościowego podziemia, którzy po wojnie walczyli o prawdziwie niepodległą Polskę. Wybór tego dnia nie jest przypadkowy, ponieważ jest to dzień, w którym wykonano wyroki śmierci na pochodzących z Rzeszowszczyzny przywódcach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ich szczątków dotychczas nie odnaleziono. Patriotyczne uroczystości w hołdzie żołnierzom wyklętym odbyły się dziś w całym regionie.

Rzeszowskie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Farnym. Po nabożeństwie wszyscy zebrani udali się przed pomnik Żołnierzy Wyklętych. Tam odśpiewano hymn państwowy i mimo niesprzyjającej, mroźnej aury zebrani w skupieniu wysłuchali okolicznościowych przemówień oraz listu od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

W uroczystościach w asyście 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz I Batalionu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich udział wzięli mieszkańcy Rzeszowa wraz z przedstawicielami władz samorządowych, mundurowych, duchowni, parlamentarzyści, członkowie organizacji i związków kombatanckich. Powiat Rzeszowski reprezentował Członek Zarządu Powiatu Tadeusz Pachorek.

Uroczystość zakończono odczytaniem Apelu Poległych, oddano salwę honorową i przystąpiono do składania wiązanek kwiatów.