Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego w Lesku.

Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego w Lesku.

W posiedzeniu oprócz członków Konwentu wzięli udział dyrektorzy szpitali powiatowych oraz zaproszeni goście:

  • Bogdan Rzońca – Poseł na Sejm RP,
  • Robert Bugaj – Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia,
  • Stanisław Kruczek – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,
  • Jolanta Tomczyk-Fila – Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie,
  • Krzysztof Sopel – Dyrektor Wydziału Infrastruktury, Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie,
  • Andrzej Kulig – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego,
  • Lucyna Sokołowska – członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Obrady zdominowały bieżące problemy służby zdrowia w szpitalach powiatowych.

Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia Robert Bugaj przedstawił kwestie związane z finansowaniem świadczeń medycznych i rozliczeniem nadwykonań. Zapowiedział, że w związku z projektem zarządzenia Prezesa NFZ nastąpi poprawa wyceny niektórych świadczeń, w tym m.in. nielimitowane finansowanie zabiegów usuwania zaćmy.

Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek przedstawił sytuację w szpitalach wojewódzkich, dzięki przeprowadzeniu restrukturyzacji udało się zmniejszyć zadłużenie oraz bieżące koszty funkcjonowania.

Większość szpitali powiatowych skorzystało ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020, za wyjątkiem szpitala w powiecie bieszczadzkim oraz „Sanatorium” w Górnie.

Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Jolanta Tomczyk-Fila omówiła dofinansowanie inwestycji w szpitalach ze środków budżetu państwa i przypomniała o konieczności doprowadzenia pomieszczeń w szpitalach do wymaganych standardów.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że ZUS żąda od szpitali zwrotu zaległych jego zdaniem składek z tytułu dyżurów lekarskich, ustalono, że zostanie w tej sprawie podjęte odpowiednie stanowisko.

Zdecydowano również wystąpić do samorządów, na terenie których zlokalizowane są szpitale powiatowe z wnioskiem o zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Dyrektorzy szpitali informowali ponadto o bieżących problemach, takich jak brak specjalistycznego sprzętu, trudności w zatrudnieniu kadry lekarskiej, niepłacenie w pełnej wysokości za nadwykonania, żądania płacowe ze strony poszczególnych grup pracowników.

Dyrektor Wydziału Infrastruktury w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Krzysztof Sopel przedstawił dofinansowanie do inwestycji drogowych ze środków Funduszu Dróg Samorządowych.

Uczestnicy zwrócili uwagę, że dofinansowanie przyznawane samorządom jest niższe procentowo niż w innych województwach.

W dyskusji nt. gospodarki odpadami komunalnymi wskazywano na rosnące ceny za odbiór i utylizację odpadów. Starostowie zdecydowali się wesprzeć gminy w tym zakresie podejmując odpowiednie stanowisko. Wyjaśnienia w tej kwestii przedstawił Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Andrzej Kulig.