II Podkarpackie Spotkania z Historią Regionalną

Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Liceum Ogólnokształcące im KEN w Dynowie i działające przy nim Centrum Edukacji Młodzieży „Trzy kultury”, a także Towarzystwo Przyjaciół Dynowa.

Uczestników przywitała dyrektor szkoły Pani Elżbieta Klaczak–Łach. Ubrana w strój szlachecki zaprosiła do obejrzenia specjalnie przygotowanego na tę okazję poloneza. Odtańczył go, prowadzony przez nią zespół, składający się głównie z absolwentów szkoły. W imieniu Starosty Rzeszowskiego głos zabrał Dyrektor Wydziału Społeczno – Oświatowego Pan Adam Kozak. W wydarzeniu uczestniczył również Pan Jan Sieńko – Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego.

Prelekcję inauguracyjną wygłosił ks. profesor Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego – absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Pani dr Renata Trawka z Uniwersytetu Rzeszowskiego opowiedziała o pierwszych właścicielach Dynowa, czyli Kmitach i Denowskich. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Maria Baraniecka-Witkowska – prawnuczka ostatniego właściciela Dynowa Stefana Trzecieskiego. Dzięki jej obecności i wystąpieniu uczestnicy spotkania mogli niejako „dotknąć” historii Trzecieskich.

O historii regionalnej mówili pasjonaci oraz praktycy – czynni nauczyciele historii. Pan mgr Józef Stolarczyk z Bachórza opowiedział o Wapowskich, Pan dr Adam Kamiński z Dubiecka – o Stadnickich. Pan dr Krzysztof Hajduk z Tyczyna mówił o Starzeńskich.

Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Rzeszowskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawuje czasopismo „Podkarpacka Historia” oraz Radio Fara. Celem tych spotkań jest rozbudzanie wśród młodzieży zainteresowania historią regionalną. Dzięki temu wydarzeniu szkoła zyskuje ciekawe materiały dotyczące lokalnej historii, wydarzeń i postaci. Jest to dla mieszkańców regionu doskonała okazja do spotkań z pasjonatami historii.