Kolejne cztery duże firmy zdecydowały się wykupić działki i prowadzić swoją działalność na terenie inwestycyjnym przygotowanym przez powiat rzeszowski.

Zmniejsza się liczba wolnych działek w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów – Dworzysko”. Kolejne cztery duże firmy zdecydowały się wykupić działki i prowadzić swoją działalność na terenie inwestycyjnym przygotowanym przez powiat rzeszowski. Ogółem nowi inwestorzy planują wydać tu kilkadziesiąt milionów złotych, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na powstanie nowych miejsc pracy. Jedna z tych inwestycji ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku, pozostałe w kolejnych latach.  Ostatnia ma zakończyć się w 2025 r.

Swoją biznesową przyszłość z Parkiem Naukowo-Technologicznym „Rzeszów – Dworzysko”, nazywanym „gospodarczym sercem regionu”, postanowiły związać znane marki, takie jak Developer Apklan z branży deweloperskiej, Donegal z branży kosmetycznej, Talkin Things z branży elektronicznej oraz WMW Center Salon i Serwis Motocykli z branży motoryzacyjnej.

– Cieszy nas, że kolejni znaczący inwestorzy są zainteresowani działkami przygotowanymi przez samorząd powiatu rzeszowskiego. Tworząc Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów –Dworzysko” dążyliśmy do zdynamizowania rozwoju gospodarczego w naszym regionie i przyciągnięcia nowych inwestorów. Dzisiaj okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Znaczące, światowe i polskie marki postanowiły otworzyć swoje zakłady na terenie parku. Udało się znaleźć nabywców na niemal wszystkie działki. – mówi Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Globalny dostawca technologii RFID

Ogółem nowe firmy planują zainwestować w naszym regionie ponad 77 mln zł. Najwięcej, bo aż 61,5 mln zł planuje przeznaczyć Talkin Things Sp. z o.o. na budowę pierwszej na świecie linii do produkcji tagów RFID/NFC wytwarzanych w sposób przyjazny środowisku naturalnemu. Technologia RFID/NFC służy do bezprzewodowej komunikacji sieciowej oraz komunikacji człowiek-maszyna. Wykorzystywana jest między innymi w płatnościach zbliżeniowych oraz wszelkich zastosowaniach, gdzie jest bezprzewodowy odczyt, zapis informacji z użyciem telefonów komórkowych i tabletów. Spółka Talkin Things powstała w 2014 roku w Warszawie w celu opracowania rozwiązań do zabezpieczenia przed podrabianiem produktów codziennego użytku oraz farmaceutycznych. Następnie stworzono rozwiązania do zarządzania logistyką, optymalizacji procesów produkcyjnych oraz marketingu przy wykorzystaniu bezdotykowej komunikacji (RFID). Firma posiada centralę w Warszawie, a także oddział w Rudnej Małej oraz warsztat testowy w Zabajce. W Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” powstanie zakład produkujący tagi RFID/NFC i w tym miejscu ulokowany będzie cały ciąg technologiczny, dzięki czemu koszty produkcji tych urządzeń będą mniejsze.

– „To jeden z najważniejszych inwestorów w Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów Dworzysko”. Zakład, który zostanie tutaj wybudowany to innowacja na skalę światową. Tereny przygotowane przez powiat rzeszowski, przeznaczone pod działalność gospodarczą, cieszą się olbrzymim zainteresowaniem czołowych, światowych firm. Uchylę może rąbka tajemnicy, że finalizujemy umowę z kolejnym dużym inwestorem, dzięki, któremu powstaną kolejne miejsca pracy. – mówi Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego oraz koordynator Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”.

Kosmetyki i motoryzacja

Osiem milionów złotych na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” zamierza zainwestować spółka Donegal produkująca kosmetyki. Wybudowany zostanie kompleks biurowy wraz z halą magazynowo-produkcyjną, gdzie zatrudnienie ma znaleźć docelowo ponad 70 osób. Denegal to jeden z liderów na rynku sprzedaży akcesoriów kosmetycznych w Polsce i na świecie. Firma, działająca od 26 lat, współpracuje ze znanymi sieciami, takimi jak Rossmann, Natura, Hebe, Dino itp. Prowadzi  sprzedaż w 20 krajach, między innymi w Hiszpanii, Malcie, Kazachstanie, Słowacji, na Cyprze, czy Norwegii.

Kolejnym inwestorem jest WMW Center Salon i Serwis Motocykli. Firma działa na polskim rynku od 1997 roku i zajmuje się serwisem oraz sprzedażą motocykli. Jest też autoryzowanym dealerem motocykli Suzuki. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” planowana jest  między innymi produkcja pojazdów typu Trike, malowanie pojazdów według nowoczesnej metody, tzw. hydrografiki oraz tuning motocykli. Planowana wartość inwestycji to 4,5 mln zł.

Lider branży deweloperskiej

Swoje miejsce na terenie parku znalazł też czołowy deweloper w regionie czyli firma Apklan. To jedna z największych na Podkarpaciu firm specjalizujących się w budowie budynków mieszkalnych. Firma rozpoczęła działalność w 1991 roku i na swoim koncie ma wiele inwestycji mieszkaniowych. Obecnie realizuje pięć inwestycji deweloperskich na terenie Rzeszowa, o łącznej ilości mieszkań 909 i 7500 m2 powierzchni dla lokali usługowych, z których ostatnia zostanie zakończona w 2023 roku. Osiągnięcia dewelopera  są doceniane przez klientów, jaki i w prestiżowych konkursach. W Parku Naukowo-Technologicznym „Rzeszów-Dworzysko” Apklan planuje wybudować halę magazynowo-produkcyjną z częścią socjalną za 3,2 mln zł.

Park Naukowo-Technologiczny „Rzeszów – Dworzysko” im. dr Grażyny Gęsickiej  to obszar o powierzchni 83,42 ha położony w granicach administracyjnych Rzeszowa. Tereny udostępniane przyszłym inwestorom są w pełni uzbrojone – w sieci dróg dojazdowych wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi oraz oświetleniem w technologii LED. Na każdej działce jest dostępna sieć gazowa, energetyczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Tereny inwestycyjne znajdują się blisko autostrady A4, drogi ekspresowej S19, międzynarodowego lotniska Rzeszów–Jasionka oraz magistrali kolejowej E30 Niemcy-Polska-Ukraina.

Do tej pory zostało sprzedanych 46 działek a na kolejne nie brakuje chętnych. W parku znalazło już swoje miejsce 29 firm, a liczba inwestorów niebawem się powiększy.

Woj.