82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka

17 września w Rzeszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca. 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka. Obchody 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie, następnie uczestnicy zgromadzili się pod Pomnikiem Sybiraków, gdzie odczytano Apelu Pamięci, oddano salwę honorową i złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystość została zorganizowana przez Związek Sybiraków w Rzeszowie oraz X Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków przy wsparciu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, członkowie Związku Sybiraków, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.

Dzień Sybiraka obchodzony jest 17 września w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z września 2013 r. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd wszystkim Polakom zesłanym na Syberię, inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość”.