Porządkowanie polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim

Radny Powiatu Rzeszowskiego Rafał Białorucki wspólnie z podkarpackimi dziennikarzami porządkował groby Polaków spoczywających na Łyczakowskim cmentarzu we Lwowie.

Wyjazd, który się odbył w ostatni weekend, zorganizowało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Już po raz 11 dziennikarze z podkarpackich mediów oraz społecznicy wyjechali porządkować groby Polaków spoczywających na Łyczakowie. Wyjazdy mają charakter cykliczny i zastały zapoczątkowane w 2009 roku przez dziennikarkę Polskiego Radia Jolantę Danak-Gajdę.

Dla radnego Rafała Białoruckiego była to już czwarta wizyta na Łyczakowie.

Stan nagrobków jest różny, jedne lepsze, drugie gorsze. Najbardziej narażone na zniszczenie są nagrobki z piaskowca. Pracy było sporo, bo i zapomnianych mogił dziennikarzy czy działaczy niepodległościowych jest dużo. Jak się widzi zarośnięty chaszczami grób, to serce się kraje. Dobrze, że chociaż raz do roku można uprzątnąć te nagrobki, postawić symboliczny znicz i zmówić modlitwę – mówi Rafał Białorucki Radny Powiatu Rzeszowskiego.

W tym roku pracy było znacznie więcej, ponieważ w zeszłym roku wyjazd nie był możliwy z powodu obostrzeń pandemicznych.

Woj.

Porządkowanie polskich grobów na Cmentarzu Łyczakowskim