Eugeniusz Nazimek

 

rocznica-tragicznej-smierci-wybitnego-zuzlowca-wywodzacego-sie-z-przybyszowki-eugeniusza-nazimka
Eugeniusz Nazimek Fot. arch

12 lipca 1959 roku, w czasie zawodów sportowych na stadionie rzeszowskiej Stali, zginął wybitny żużlowiec Eugeniusz Nazimek. Przyszły gwiazdor rzeszowskiego żużla urodził się 26 lutego 1927 roku w Przybyszówce, wchodzącej wówczas w skład gminy Świlcza w powiecie rzeszowskim.

Eugeniusz Nazimek od dzieciństwa interesował się motoryzacją. Po zakończeniu II wojny światowej praktykował u rzeszowskiego rzemieślnika Edwarda Gutowskiego, gdzie przerabiał motocykle. Wtedy też rozpoczął próbne jazdy na torze żużlowym ówczesnego Ogniwa, czyli wcześniejszej i późniejszej Resovii. Po roku był już reprezentantem miejscowego Rzeszowskiego Towarzystwa Kolarzy i Motorzystów, występującego w drugoligowych rozgrywkach. Po rozwiązaniu sekcji przeniósł się do tutejszej Gwardii, zaś niedługo później stał się zawodnikiem Polonii Bydgoszcz, której barwy reprezentował przez kilka lat.

W 1955 roku Nazimek powrócił do Rzeszowa, stając się czołową postacią Stali. Był tu żużlowcem i trenerem. Powołany został do – jako pierwszy rzeszowianin – do kadry narodowej, debiutując w meczu ze Szwecją w Sztokholmie. W 1957 roku osiągnął wielki sukces zawodniczy i trenerski: Stal awansowała do I ligi. Wydawało się, że wielka kariera jeszcze przed Nazimkiem. Niestety doszło do strasznej tragedii.

Feralnego dnia, 12 lipca 1959 roku w Rzeszowie miejscowa Stal podejmowała w towarzyskim meczu żużlowym warszawską Legię. Po czterech gonitwach wynik spotkania był remisowy 12:12. Do piątego biegu wystartowali Paweł Waloszek i Stanisław Kaiser z Legii oraz Eugeniusz Nazimek i Józef Batko ze Stali. Po trzech okrążeniach Nazimek był pierwszy, za nim Waloszek, trzeci Batko. Wtedy doszło do tragedii. Nazimkowi odpadł podnóżek z motocykla, świetny żużlowiec stracił równowagę i uderzył w bandę. Gdy się podnosił, najechał na niego zawodnik Legii Stanisław Kaiser. Nazimek zginął na miejscu. Zawody zostały przerwane. Licznie zgromadzona publika, wstrząśnięta opuszczała stadion. Dwa dni później, 14 lipca, najpopularniejszego wówczas rzeszowskiego sportowca żegnało 15 tysięcy osób. Eugeniusz Nazimek spoczął na cmentarzu w rodzinnej Przybyszówce. W 1983 roku na cześć żużlowca po raz pierwszy zorganizowano Memoriał imienia Nazimka, coroczną prestiżową imprezę sportową, rozgrywaną na stadionie Stali.