Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem. Na przestrzeni ostatnich 2 dekad liczba zachorowań wzrosła o prawie 100 %. W Polsce 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet to właśnie rak piersi. Poza wzrostem liczby zachorowań znacząco rośnie liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym piersi.

Okres pandemii przyczynił się do wzrostu tych statystyk. Kobiety rezygnowały z wykonywania badań kontrolnych ze względu na ryzyko zakażenia COVID-19. W efekcie kobiety trafiają do gabinetów lekarskich i pracowni diagnostycznych z zaawansowanymi zmianami nowotworowymi.

Istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie raka piersi jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki profilaktyce i regularnym badaniom diagnostycznym.

Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a szczyt zachorowań występuje u pomiędzy 50 a 69 r. życia. Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tej choroby to profilaktyczne badania mammograficzne.

31 grudnia 2021 r. zakończyliśmy badania w ramach VIII edycję kampanii „RAK a ZDROWIE”, promującej profilaktykę raka piersi. W czasie trwania tegorocznej akcji na badanie zgłosiło się 307 kobiet.

Wśród przebadanych wykryto :

  • 17 zmian łagodnych
  • 15 zmian prawdopodobnie łagodnych – dalsza diagnostyka
  • 3 zmiany podejrzane
  • 3 zmiany wymagające dalszej diagnostyki w celu określenia kategorii.

Wyniki badań mammograficznych, wykonanych w ramach kampanii udowadniają jak ważne jest edukowanie pacjentek i systematyczna profilaktyka.

W wyniku ośmiu edycji kampanii „RAK a ZDROWIE” wiele mieszkanek powiatu po raz pierwszy zgłosiło się na bezpłatne badania mammograficzne . Obserwujemy również, że kobiety zaczęły regularnie zgłaszać się na badania. Łącznie, w latach 2014 – 2021 w ramach akcji profilaktycznej „RAK a ZDROWIE” udało się przebadać 3185 Pań z całego powiatu rzeszowskiego i okolic.

Wśród Pań, które wzięły udział w loterii towarzyszącej akcji „RAK a ZDROWIE” rozlosowano nagrody rzeczowe m.in. zestawy kosmetyków kolorowych , drobny sprzęt agd oraz nagrodę główną, którą w tym roku był robot sprzątający.

Patronat Honorowy nad akcją objął Pan Józef Jodłowski Starosta Powiatu Rzeszowskiego. Wsparli nas też Patroni Medialni: TVP3 Rzeszów, Radio VIA, portal RESInet.pl.

Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować sponsorom:, Starostwu Powiatowemu w Rzeszowie oraz firmom: GREIPLAST Sp. z o.o, INGLOT Sp. z o.o. , Karabela Sp. z o.o i firmie Deobox.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i okazane wsparcie w propagowaniu profilaktyki antynowotworowej.