Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie pomoże w znalezieniu pracy dla uchodźców z Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie pomoże w znalezieniu pracy dla uchodźców z Ukrainy

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę do Polski przybywa coraz więcej uchodźców, w tym kobiet z dziećmi. Oprócz wsparcia humanitarnego potrzebują pomocy w zakresie podjęcia pracy. Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie aktywnie włączył się w te działania i rozpoczął wstępne rozmowy z pracodawcami.

Wielu przedsiębiorców z naszego regionu wyraża chęć przyjęcia do pracy obywateli Ukrainy, pozwalając im tym samym zarabiać i uzyskać ubezpieczenie. Procedury z tym związane będą maksymalnie uproszczone. Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie pozostaje w kontakcie z fundacjami i instytucjami, którym będzie dostarczać informacje na temat pracodawców, którzy oferują miejsca pracy uchodźcom z Ukrainy.

Aktualnie tworzona baza firm gotowych przyjąć cudzoziemców do pracy, będzie na bieżąco uzupełniana i poszerzana.
Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy mogą zgłaszać swoje oferty pracy telefonicznie lub  poprzez formularz online na stronie https://www.praca.gov.pl

W uwagach proszę zamieścić informację, że oferta kierowana jest do obywateli Ukrainy.

Oferta zostanie upowszechniona w Centralnej Bazie Ofert Pracy – https://oferty.praca.gov.pl (w tym w języku ukraińskim).

Jednocześnie informujemy, że rząd przygotowuje nowelizacje, które pozwolą od razu otworzyć rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. W  projektowanych przepisach specustawy mają znaleźć się maksymalne uproszczenia przyjmowania do pracy uchodźców. Uchodźcy z Ukrainy już wjeżdżając do Polski, będą mieli prawo do pracy. Pracodawca będzie zobowiązany jedynie do powiadomienia urzędu pracy, że zatrudnia obywatela Ukrainy.

Zapraszamy ponadto do zapoznania się z podstroną uruchomioną przez Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie zawierającą wiele potrzebnych informacji: