Powiat Rzeszowski wspiera potrzebujące matki z dziećmi i kobiety w ciąży

Kilkadziesiąt miejsc zapewni placówka dla matek z dziećmi i kobietom w ciąży

W 2020 roku władze powiatu rzeszowskiego podjęły decyzje o utworzeniu Domu Matki z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży w ramach Programu wsparcia dla rodzin „ za życiem” ustanowionego uchwałą Rady Ministrów.

Koszt remontu został oszacowany na 1,6 mln. Budynek został kompleksowo wyremontowany. W ramach zadnia wykonano prace remontowe, instalacje systemu monitorującego, montaż zabudowy kuchennej z urządzeniami, zakup mebli sprzętu RTV/AGD, artykułów dziecięcych, sprzętu biurowego oraz zabawek i artykułów dekoracyjnych.

W domu pomoc udzielona zostanie też ojcom z małoletnimi dziećmi

Zakres oferowanej pomocy zakłada oprócz pomocy materialnej, także pomoc prawną, psychologiczną, wsparcie duchowe i materialne, a przede wszystkim szansę na zbudowanie lepszej przyszłości. Do domu będą mogli być również przyjmowani ojcowie z małoletnimi dziećmi albo inne osoby sprawujące opiekę prawną nad dziećmi. Placówka w pierwszej kolejności zapewni schronienie kobietom w ciąży w okresie okołoporodowym oraz będzie wspierać w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowych. Pracownicy domu podejmą wszelkie możliwe kroki, by izolować osoby ubiegające się o pomoc przed sprawcami przemocy

Placówka dysponuje 12 miejscami dla osób dorosłych i dzieci, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, przejściowo pozbawionych wystarczających warunków i środków do życia oraz normalnego funkcjonowania z powodu doznanej przemocy lub oddziaływań patologicznych ze strony środowiska i najbliższej rodziny. Przyjęcie pierwszych osób nastąpi już w marcu 2022 roku.

Postępowanie w sprawie skierowania do domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży prowadzić będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.

Dobro dzieci jest dla władz samorządu powiatu rzeszowskiego sprawą szczególnie ważną. Matki z małoletnimi dziećmi oraz kobiety w ciąży dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej będą mogły znaleźć schronienie i wsparcie w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży to w obecnych czasach bardzo potrzebna inwestycja – mówił Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.