Wizyta studyjna uczniów i nauczycieli w Stropkovie na Słowacji

Wizyta studyjna uczniów i nauczycieli w Stropkovie na Słowacji
listwa edukacja

W dniach 28-29 marca 2022 r. odbyła się wizyta studyjna uczniów i nauczycieli w Stropkovie na Słowacji w ramach projektu pn. „E-dukacja, czyli nauczanie w XXI wieku” realizowanego we współpracy z Miastem Stropkov na Słowacji. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Karpackiego w ramach Programu Interreg V-A Polska Słowacja 2014-2020.

W wizycie studyjnej udział wzięło 15 uczniów i 5 nauczycieli ze szkół z powiatu rzeszowskiego tj. Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, Zespołu Szkół Techniczno-Weterynaryjnych w Trzcianie oraz Zespołu Szkół w Sokołowie Młp. Uczestników wizyty powitała Daniela Vatraľová Dyrektor Szkoły Podstawowej w Stropkovie.

Pierwszego dnia wizyty uczniowie zapoznali się ze specyfiką odwiedzanej szkoły, do której uczęszczają wyłącznie dzieci i młodzież pochodzenia romskiego, usłyszeli o jej historii oraz o trudnej pracy nauczycieli. Najmłodsi uczniowie przywitali gości krótkim występem artystycznym, po którym nastąpiło zwiedzanie szkoły. Po części oficjalnej miało miejsce zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Szczególnym wyzwaniem okazało się wejście na siedmiopiętrową wieżę kościelną, skąd można było podziwiać panoramę miasta.

Kolejny dzień pobytu na Słowacji rozpoczął się wizytą w Sali teatralnej w Stropkovie. Młodzież ze szkoły podstawowej przygotowała spektakl pt. ”Dusza Romska”, który ukazał historię Romów, ich obyczaje i kulturę. Po spektaklu uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Miejskie, w którym obejrzeli zabytkowe i współczesne telefony Tesli. Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Parku Zwierząt.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wizyty studyjnej.