Staż zawodowy w Austrii uczniów Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim

Staż zawodowy w Austrii uczniów Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim
logo sokołów małopolski

Zespół Szkół w Sokołowie Młp., będący jednostką organizacyjną Powiatu Rzeszowskiego od lat realizuje staże zagraniczne dla uczniów Technikum i Szkoły Branżowej I stopnia. Uczniowie Zespołu Szkół w Sokołowie Młp. kształcący się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych, technik ekonomista, technik informatyk oraz zawód kucharz (razem 22 osób) aktualnie uczestniczą w 4 – tygodniowym stażu zawodowym w Austrii. Staż realizowany jest w ramach projektu o numerze 2021-1-PL01-KA121-VET-000012490. Projekt realizowany jest w ramach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Młodzież odbywa staż w 12 przedsiębiorstwach w Austrii okolice Klagenfurt am Wörthersee –Österreich. Partnerem po stronie Austrii w projekcie jest BVÖ Bildungsberatung & Vermittlungsagentur GmbH. 

Celem projektu jest wsparcie uczestników w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, kwalifikacji zawodowych, poznanie języka zawodowego niemieckiego oraz angielskiego, a także obcej kultury, metod i organizacji pracy tak, aby wykorzystać je w polskich realiach.
Młodzież, uczestnicząca w projekcie praktyk zagranicznych otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością jest, także bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Dzięki programowi osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Anna Kolano
Wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokołowie Młp.