Fala upałów. Najwyższy stopień ostrzeżenia dla powiatu rzeszowskiego

W najbliższych dniach czekają nas iście afrykańskie upały. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej miejscami temperatura może dochodzić do 37 stopni Celsjusza.

We wtorek popołudniu (28.06) IMiGW podwyższył stopień ostrzeżenia dla powiatu rzeszowskiego i innych części województwa podkarpackiego z drugiego na najwyższy – trzeci. Według meteorologów średnia temperatura w dzień ma wynosić 32-35 stopni, zaś w piątek lokalnie nawet 37 stopni. Obecne ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20. 1 lipca. Może zostać wydłużone.

Upalna pogoda i związane z tym silne promieniowanie słoneczne mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia, zwłaszcza osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby. Specjaliści zalecają w tym czasie m.in.

• kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy);
  • wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa;
  • zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne;
  • unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów;
  • unikaj forsownego wysiłku fizycznego;
  • spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej);
  • chłódź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV);
  • nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew);
  • leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).

(sj)