„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” nagrodzony na 10. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” nagrodzony na 10. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”

W minioną sobotę (20 sierpnia) na Rynku Wielkim w Zamościu odbyła się gala finałowa 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” . Produkcja „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” w reż. Mariusza Bonaszewskiego, której jednym ze sponsorów był Powiat Rzeszowski, otrzymała równorzędną nagrodę ze „Stuleciem Winnych (odc.27)”w reż. Piotr Śliskowski. Produkcje zostały nominowane do nagrody „Zamość – Perła Renesansu” w kategorii najlepszy serial fabularny. W gali finałowej uczestniczył producent filmu Bogdan Miszczak. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Zbigniew Żmigrodzki, Rafał Bryll.

W konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” wzięło udział 18 najnowszych filmów o tematyce historycznej. Podczas trzech dni festiwalu prezentowane były biografie, opowieści o Kresach, powstaniach, wojnie, czasach PRL oraz seriale: Stulecie Winnych, Polscy Wizjonerzy, Polskie Dziedzictwo oraz Ekspertyza. Festiwalowi towarzyszyły projekcje plenerowe na Rynku Wielkim oraz spotkania z twórcami.

„Wieleżyński – alchemik ze Lwowa” jest trzecim z cyklu „Polscy Wizjonerzy”, który powstał z myślą o przybliżeniu szerszej publiczności wybitnych Polaków – mężów stanu, polskich naukowców, wynalazców i wizjonerów. Film poświęcony jest Marianowi Wieleżyńkiemu, który był nie tylko pionierem światowego gazownictwa, ale także założycielem pierwszej na świecie firmy opartej na akcjonariacie pracowniczym. Pomysłodawcą produkcji jest producent – Bogdan Miszczak. Scenariusz napisała Małgorzata Sobieszczańska. Obraz jest debiutem reżyserskim Mariusza Bonaszewskiego. Zdjęcia realizował Mariusz Konopka. W rolach głównych występują min. Wojciech Zieliński, Anna Cieślak oraz Marcin Kwaśny. Kolejnymi bohaterami cyklu „Polscy Wizjonerzy” będą profesor Rudolf Weigl – wynalazca pierwszej w historii szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu i Adam Loret – pierwszy dyrektor Lasów Państwowych.

Fot. Życie Zamościa, Telewizja Obiektyw