Niezwykła historia budowy szkoły w Hyżnem

Niezwykła historia budowy szkoły w Hyżnem

W ostatnich dniach ukazała się książka „Od projektu do realizacji. Historia budowy Szkoły Podstawowej imienia gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem (1959‒1972)” autorstwa dr. Marcina Bukały, nakładem wydawnictwa „Edytorial”.

Tematyka publikacji wiąże się z 50 rocznicą oddania szkoły do użytku oraz zbiega w czasie z niedawnym otwarciem w Hyżnem skweru imienia gen. Władysława Sikorskiego i odsłonięciem pomnika premiera rządu RP na uchodźctwie.

Jak podkreśla autor książki, w warunkach PRL budowa szkoły imienia generała Sikorskiego była sporym wyzwaniem organizacyjnym, finansowym i politycznym. Stanowiła fenomen na skalę całego kraju. Zamiar budowy szkoły w niewielkiej podrzeszowskiej wsi stał się bowiem przedmiotem obrad jednej z komisji Kongresu USA. W jej sprawie interweniowali i korespondowali kongresmeni, w tym nawet przyszły wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Hubert H. Humphrey. Jeden senator i ośmiu kongresmenów było honorowymi członkami komitetu budowy tejże szkoły, który działał w Chicago. Sprawą interesowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a także służby specjalne PRL. Na wyjątkowość opisywanego przedsięwzięcia składa się również fakt udziału w nim Polonii amerykańskiej. Ci niezamożni ludzie (głównie robotnicy), pochodzący z parafii Hyżne, chcieli oddać hołd gen. Władysławowi Sikorskiemu, który tak jak wielu z nich, spędził część swego dzieciństwa w Hyżnem. Dzięki ich zaangażowaniu i determinacji szkoła podstawowa w Hyżnem jako pierwsza w Polsce otrzymała za patrona gen. Władysława Sikorskiego.

Książka jest do nabycia w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem.

sj