Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców Powiatu Rzeszowskiego

Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla samorządowców Powiatu Rzeszowskiego

W sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w dniu 7 lutego odbyła się uroczystość nadania osobom szczególnie zasłużonym dla regionu odznaczeń państwowych. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrne Krzyże Zasługi, Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. starosta rzeszowski Józef Jodłowski, wicestarosta Marek Sitarz oraz długoletni dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie Adam Panek.

– Grono osób uhonorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest wyjątkowe. Jesteście państwo solą tej ziemi. Wasza działalność dotyczy różnych płaszczyzn aktywności społecznej. Medalem uhonorowane zostały osoby zasłużone dla niepodległej Polski. Bez waszej działalności nasza ojczyzna nie rozwijałaby się w taki sposób jak tego oczekujemy – mówiła w czasie uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowane zostały również osoby związane z Powiatem Rzeszowskim. W przypadku Józefa Jodłowskiego, sprawującego od prawie 18 lat funkcję starosty, doceniono m.in. służbę mieszkańcom powiatu, skuteczność w działaniu oraz stwarzanie w powiecie dobrego klimatu do mieszkania i pracy. We wniosku odznaczeniowym wicestarosty Marka Sitarza zwracano uwagę zwłaszcza na jego długoletnią aktywność w obszarze pomocy społecznej, rekreacji i sportu.

– Odznaczenia, które otrzymaliśmy są nie tylko formą uhonorowania i docenienia osób zaangażowanych w działalność społeczną i publiczną. Są również zobowiązaniem do dalszych wytężonych działań na rzecz budowania naszej ojczyzny – powiedział w imieniu odznaczonych starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości jest odznaczeniem ustanowionym w 2018 r. na  pamiątkę  stulecia  odrodzenia  Państwa Polskiego i przyznawanym obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w  1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej  tożsamości  i materialnej  pomyślności  Rzeczypospolitej.

(s)