Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie na ul. 3 Maja o godz. 18:00 rozpoczęły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Po nabożeństwie w intencji Ofiar Zbrodni Wołyńskiej – koncelebrowanym przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę i wystąpieniach przedstawicieli władz samorządowych przystąpiono do złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową. Powiat Rzeszowski reprezentowali: Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski oraz Marek Sitarz – Wicestarosta Rzeszowski.

Rzeź Wołyńska (1943-1944) o charakterze ludobójstwa była antypolską czystką etniczną, przeprowadzoną przez organizację nacjonalistów ukraińskich. Według szacunków członkowie OUN i UPA zamordowali w latach 1943-1944 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej blisko 130 tysięcy Polaków. Kulminacja zbrodni nastąpiła w niedzielę 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.