80. Rocznica Śmierci gen. Władysława Sikorskiego

W dniu 9 lipca 2023 r. w Hyżnem obchodzono 80. Rocznicę Śmierci gen. Władysława Sikorskiego.Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, po której mieszkańcy oraz zaproszeni goście w asyście pocztów sztandarowych jednostek OSP z terenu Gminy Hyżne oraz Szkoły Podstawowej im. gen. Wł. Sikorskiego udali się na Skwer im. gen. Władysława Sikorskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. W tym dniu Powiat Rzeszowski reprezentował Jerzy Faraś – Radny Powiatu Rzeszowskiego, który odczytał list w imieniu Józefa Jodłowskiego – Starosty Rzeszowskiego adresowany do wszystkich uczestników wydarzenia oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Naczelnego Wodza.

Natomiast popołudniem rozpoczął się XXI Zlot Szlakiem Rodowodu gen. Wł. Sikorskiego – XI Rajd Rowerowy, który został objęty patronatem honorowym Starosty Rzeszowskiego.

Upamiętniany Władysław Sikorski był mocno związany rodzinnie z Hyżnem. Tu poznali się jego rodzice: Emilia Hawrowska i pochodzący z Przeworska Tomasz, w miejscowym kościele brali ślub 19 maja 1874 roku w hyżneńskim kościele i zamieszkali w tzw. Organistówce. W latach 1887-1893 młody Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Z Hyżnego w późniejszym okresie dojeżdżał furką (drogą która dziś nosi jego imię) do gimnazjum i do bursy szkolnej w Rzeszowie. W edukacji gimnazjalnej Władysława Sikorskiego wspierał właściciel rozległych dóbr w powiecie rzeszowskim (m.in. Załęża, Pobitna i Hyżnego) Władysław Jędrzejowicz. Dzięki wsparciu młody Sikorski ukończył ostatecznie szkołę we Lwowie, gdzie wciągnął się w wir działalności niepodległościowej.

fot. GOK Hyżne / Łukasz Wróbel