Konkurs „Nasz zabytek”. Szansa na milion złotych dla zabytku z powiatu rzeszowskiego

Konkurs „Nasz zabytek”. Szansa na milion złotych dla zabytku z powiatu rzeszowskiego

Dziś (28 sierpnia) upływa termin zgłaszania przez mieszkańców Hyżnego i okolic propozycji dotyczących użytkowania dworku Sikorskiego w Hyżnem. Obiekt – jako jedyny z Podkarpacia – został wytypowany w I konkursie „Nasz zabytek” organizowanym przez Fundację Most the Most i ma szansę na uzyskanie nawet milion złotych na rewaloryzację i dostosowanie do nowej funkcji społecznej.

Sugestie dotyczące sposobu użytkowania zabytku można przesyłać za pomocą formularza dostępnego na stronie Fundacji lub telefonicznie pod numerami: +48 517 884 088 oraz 22 47 55 111. Po zebraniu wszystkich propozycji, z uwzględnieniem opinii właścicieli zabytków oraz konserwatora zabytków, fundacja wybierze te najbardziej odpowiednie. Wybrany projekt otrzyma wsparcie finansowe na rewaloryzację i adaptację. Maksymalna kwota dotacji dla jednego zabytku może wynieść nawet milion złotych. Istotne jest by projekt służył lokalnej społeczności, był też dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

Konkurs „Nasz Zabytek” organizowany jest po raz drugi przez Fundację Most the Most. Jego adresatami w tej edycji byli mieszkańcy województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. W każdym z tych województw, w wyniku internetowych głosowań wybrano jeden obiekt. Na Podkarpaciu zwyciężył dworek Sikorskiego w Hyżnem i on teraz ma szansę na dofinansowanie.

s