Uczniowie nagrodzeni za innowacyjne podejście do ochrony klimatu

Uczniowie nagrodzeni za innowacyjne podejście do ochrony klimatu

KliMAT dla Ziemi” – to film produkcji uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. M. Kajki w Elblągu, dzięki któremu zwyciężyły w konkursie „Projekt: klimat!”. 13-15 marca zwycięski zespół wraz z całą klasą wziął udział w wycieczce do Warszawy. Film w nietuzinkowy sposób pokazuje jak ważna jest troska o klimat i jak wiele każdy z nas może zrobić dla środowiska.

 

Konkurs „Projekt: klimat!” to inicjatywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczniowie szkół podstawowych z 6 województw Polski Wschodniej, którzy wcześniej uczestniczyli w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy film, dotyczący zmian klimatycznych i sposobów przeciwdziałania im. Nagrodzonych zostało aż 12 zespołów. Każdy zespół walczył o nagrody dla całej klasy, a zadanie konkursowe wymagało kreatywności i dużego zaangażowania uczniów. Do oceny wpłynęło aż 127 prac!

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. M. Kajki w Elblągu, który nakręcił film pt. „KliMAT dla Ziemi”. Uczennice – autorki filmu zwróciły uwagę na wpływ zmian klimatu na ich miasto i region. Przypomniały, jak ważne jest podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, nawet tych najmniejszych, jak oszczędzanie wody czy recykling. Zespół wygrał dla swojej klasy 3-dniową wycieczkę do Warszawy, zaś dla szkoły monitor multimedialny! Wycieczka odbyła się w terminie 13-15 marca 2024 r. Uczniowie zwiedzili Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Nauki Kopernik. Spotkali się również z organizatorami w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W województwie podkarpackim wśród laureatów drugiego miejsca znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana i Marii Jędrzejowskich z Siedleczki z produkcją pt. „TVS Siedleczka zaprasza na program informacyjny “EKO Świat”.

Uczniowie zwycięskich zespołów powiedzieli STOP złym nawykom, prowadzącym do globalnych zmian klimatycznych. Zwrócili również uwagę, że zmiany zastosowane w życiu codziennym nie wymagają zbyt dużego nakładu sił lecz raczej przemyślanych decyzji i każdy z nas może je wprowadzić w swoim otoczeniu.

Nagrody dla zwycięzców to nie tylko nagrody rzeczowe, jak np. monitory multimedialne lub laptopy dla szkół, karty podarunkowe do księgarni internetowej, dyplomy i wycieczka do Warszawy. To także konkretna wiedza, jaką uczniowie wynoszą z akcji. Organizatorzy serdecznie gratulują wszystkich laureatom i liczą na dalszą aktywność uczniów w walce o klimat. Udział tak wielu zespołów w konkursie pokazał, że młodzież dostrzega konieczność dbania o klimat. Edukacja o zmianach klimatu ma kluczowe znaczenie dla budowania postaw proekologicznych i odpowiedzialnego podejścia do środowiska naturalnego. Uczniowie, którzy są świadomi skali problemu i znaczenia zrównoważonego rozwoju, są bardziej skłonni podejmować działania na rzecz ochrony środowiska w swoim codziennym życiu. Edukacja o zmianach klimatu może też pomóc uczniom zrozumieć złożoność zjawiska i jego skutki dla środowiska, zdrowia ludzkiego i gospodarki. Dzięki temu uczniowie będą mogli podejmować świadome decyzje dotyczące swojego stylu życia, konsumpcji czy wyboru zawodu, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Będą również chętniej angażowali się w działania społeczne na rzecz ochrony środowiska oraz promowania zrównoważonego rozwoju. Dlatego też ważne jest, aby szkoły integrowały tematykę zmian klimatycznych w swoje programy nauczania oraz organizowały różnego rodzaju akcje i projekty edukacyjne, które będą zachęcać uczniów do aktywnego działania na rzecz ochrony środowiska.

Link do zwycięskiego filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Tr26pWdAmPI

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie: https://www.polskawschodnia.gov.pl/strony/o-programie/lekcja-o-funduszach-europejskich/aktualnosci-1/znamy-zwyciezcow-konkursu-projekt-klimat/

KliMAT dla Ziemi
KliMAT dla Ziemi