Powiat Rzeszowski w ubiegłym roku wyremontował cztery duże obiekty mostowe

Powiat Rzeszowski w zeszłym roku wyremontował cztery duże obiekty mostowe. Łączna wartość tych inwestycji  zamyka się w kwocie blisko 8,5 mln zł. Roboty polegały na całkowitej przebudowie wraz z wymianą nawierzchni drogowej i budową chodników.

Kluczową inwestycją powiatu rzeszowskiego była budowa mostu w Wysokiej Głogowskiej na rzece „Szuwarka”, w ciągu drogi powiatowej relacji Głogów Młp. – Wysoka Głogowska. To most o konstrukcji jednoprzęsłowej, o długości 18,4 m, posiadający jezdnię o szerokości 6 metrów i obustronne chodniki o szerokości 2 m. W ramach zadania wyremontowano również dojazdy do mostu o łącznej długości 985 m. Znacznie zwiększona została również nośność mostu. Wartość inwestycji to 2,7 mln zł, z czego blisko 1,5 mln zł stanowiło dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Skarbu Państwa.

Kolejnym obiektem gruntownie wyremontowanym był most na rzece „Lubcza” w Zgłobniu, w ciągu drogi powiatowej Błędowa Zgłobieńska – Zgłobień – Niechobrz. Na blisko dziesięciometrowej estakadzie zamocowano w płycie dennej ramę żelbetową, wybudowano chodnik, dwa trzymetrowe pasy ruchu. Wyremontowano także dojazd do mostu. Wartość zadania  wyniosła  1,6 mln zł, zaś dofinansowanie z rezerwy subwencji ogólnej Skarbu Państwa – 1,5 mln zł.

Z nowego mostu na rzece „Strug” mogą cieszyć się również mieszkańcy Chmielnika. To właśnie tę miejscowość nawiedziły w ubiegłym roku nawałnice powodujące dotkliwe zniszczenia w infrastrukturze drogowo – mostowej. Za kwotę 1,2 mln zł, niemal od podstaw, postawiono nowy obiekt o długości 15,86 m oraz szerokości 9,70 m wraz z chodnikiem i opaską bezpieczeństwa. Dodatkowo przeprowadzono renowację drogi dojazdowej do mostu.

Rzeka Strug nie oszczędziła również mostu w Borku Starym. Dzięki wsparciu z budżetu państwa (w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych) oraz Powiatu Rzeszowskiego, za kwotę 1 973 470 zł, wymieniono most tymczasowy na nowo wybudowany obiekt o długości 27 m i szerokości 10,15 m. Z kolei w Nowym Borku, za kwotę 938 748 zł, wykonano przepust pod koroną drogi powiatowej relacji Tyczyn-Nowy Borek-Błażowa. Zadanie zostało sfinansowane ze środków własnych Powiatu Rzeszowskiego oraz Województwa Podkarpackiego w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych.

Woj.