Powiat rzeszowski został laureatem XX edycji konkursu Podkarpackiej Nagrody Samorządowej. Co to wyróżnienie oznacza dla Pana? 

– Z pewnością jest to duży zaszczyt i satysfakcja, że nasz samorząd został doceniony przez kapitułę konkursu. Wkład w to wyróżnienie, oprócz mnie, mają także pozostali członkowie zarządu powiatu oraz radni, dzięki którym sukcesywnie realizujemy inwestycje mające bezpośredni wpływ na poprawę życia naszych mieszkańców. Pragnę również podziękować pracownikom starostwa oraz podległym służbom, które mimo panującej pandemii nieustannie wykonują swoją pracę.

Jaka jest według Pana wizja rozwoju powiatu rzeszowskiego?

– Inwestycje drogowe i rozwój gospodarczy to nasz priorytet. Utworzenie przez Powiat Rzeszowski Parku Naukowo Technologicznego „Rzeszów Dworzysko” okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzisiaj jest to gospodarcze serce regionu, na terenie którego inwestuje wiele znanych marek, co ma bezpośrednie przełożenie na tworzenie nowych miejsc pracy w trudnych obecnie czasach. Drugi filar rozwoju to poprawa komunikacji drogowej. Dobre skomunikowanie sprzyja osiedlaniu się na naszym terenie coraz większej liczby osób, czego dowodem jest duża liczba wydawanych warunków zabudowy. Duże znaczenie odgrywa dobra sieć dróg, które są gruntownie remontowane lub kompleksowo przebudowywane.

Poprzedni rok z uwagi na pandemię koronawirusa był jednym z najtrudniejszych dla samorządów terytorialnych. Jak sobie poradziliście z tym kryzysem?

Rzeczywiście, panująca pandemia wyhamowała rozwój gospodarczy na całym świecie. Jednak mimo to udało nam się zrealizować zaplanowane inwestycje. Pojawili się nowi inwestorzy na terenie PNT „Rzeszów-Dworzysko”. Dodam jeszcze, iż nasz powiat nawiedziły nawałnice, które dokonały spustoszenia w kilku gminach. Było to wyzwanie dla naszego samorządu, ponieważ musieliśmy odbudować zniszczoną infrastrukturę. Dokonaliśmy tego dzięki pomocy rządu, samorządu i województwa oraz współpracy z gminami leżącymi na terenie powiatu. Tylko w ubiegłym roku za blisko 8,5 mln zł przebudowaliśmy  gruntownie cztery obiekty mostowe. Dobra współpraca z gminnymi samorządami przekłada się na społeczno-gospodarczy rozwój. Chciałbym zatem podziękować wójtom i burmistrzom tych samorządów za otwartość i chęć współpracy z ich strony.

Wspomniał Pan o nowych inwestorach na terenie PNT „Rzeszów Dworzysko”. Jak wygląda obecnie sytuacja?

– Większość działek mamy już sprzedanych. Prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy są zainteresowani kupnem tych, które jeszcze pozostały. Decydując się w 2013 roku na stworzenie specjalnej strefy inwestycyjnej byliśmy, jako powiat, pionierami w tej dziedzinie. Dzisiaj okazuje się, że była to trafna decyzja. Na terenach, które jako Powiat Rzeszowski uzbroiliśmy i przygotowaliśmy pod inwestycje, swoją działalność otwierają kolejne firmy, na czym niewątpliwie skorzystał cały region. W chwili obecnej, Park Naukowo-Technologiczny jest miejscem działalności dla 25 firm.

Jakie inwestycje Powiat Rzeszowski zamierza zrealizować w bieżącym roku?

– Rok 2021 wiązał się będzie między innymi z budową dwóch kluczowych łączników: jeden z autostradą A4, a drugi z drogą ekspresową S19. Rozbudowa łącznika autostrady A4, na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła Rzeszów Północ, to łączny koszt prawie 18 mln zł,  zaś budowa łącznika drogi ekspresowej S-19, tj. drogi powiatowej na odcinku od węzła Rzeszów-Południe do drogi krajowej Nr 19, zamyka się w kwocie 17,6 mln zł.

Będziemy realizować także trzy projekty w ramach dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z Funduszu COVID-19. Jednym z nich jest budowa pawilonu dla Domu Pomocy Społecznej w Górnie. Koszt tego przedsięwzięcia to 13,5 mln zł. Drugi projekt związany jest z rozbudową Zespołu Opieki Leczniczej w Dynowie, o wartości 9,5 mln zł. Kolejny, to wykonanie przebudowy i rozbudowy budynku przy ul. Miłocińskiej w Rzeszowie na cele administracyjno – biurowe.

 

Trzeba podkreślić, że oprócz planowanych inwestycji musimy również reagować dynamicznie na nowe, nieprzewidziane wydarzenia, jak choćby na wspomniane nawałnice czy obecnie występujące opady śniegu. W gestii powiatu znajduje się kilkaset kilometrów dróg, o które musimy zadbać, żeby zapewnić bezpieczeństwo kierowcom. Aby usprawnić obsługę klientów, nie narażając ich zdrowia w dobie pandemii, wprowadziliśmy system internetowej rezerwacji wizyt w wydziale komunikacji. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej uruchomił elektroniczny system niewymagający osobistego stawiania się w urzędzie. Od 1 marca 2021 r. możliwe będzie internetowe umawianie wizyt także w Wydziale Budownictwa i Architektury.

 

 

Rozmawiał

Woj.

Podkarpacka Nagroda Samorządowa jest skierowana do wszystkich samorządów Podkarpacia, szczebla powiatowego, gminnego i miejskiego. Celem plebiscytu jest między innymi prezentowanie i dokumentowanie osiągnięć lokalnych małych ojczyzn. W jubileuszowej XX edycji, statuetki z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla i Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, odebrali:

– w kategorii powiat: powiat rzeszowski – Józef Jodłowski

– w kategorii gmina: Gmina Zaleszany – Paweł Gardy

–  kategorii miasto: Miasto i Gmina Zagórz – Ernest Nowak.

 

Tytuł Podkarpackiego Lidera Samorządności otrzymały następujące jednostki:

Miasto Rzeszów – Prezydent Tadeusz Ferenc

Miasto Stalowa Wola –  Prezydent Lucjusz Nadbereżny

Powiat rzeszowski – Starosta Józef Jodłowski

Powiat jarosławski – Starosta Stanisław Kłopot

Powiat stalowowolski – Starosta Janusz Zarzeczny