Rozpoczyna się rozbudowa rzeszowskiego łącznika autostrady A-4

Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy łącznika autostrady A4 na odcinku od granic miasta Rzeszowa do węzła „Rzeszów – Północ” w Pogwizdowie Nowym.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt inwestycji oszacowany został na 40 456 845,35 zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi 14 933 639,79 zł. Wartość samych prac budowlanych wyniesie 37 412 018,72 zł, z czego 13 530 782,46 zł stanowić będą środki unijne.

W ramach prac rozbudowana zostanie droga powiatowa o długości ok 2,9 km. Zbudowane, rozbudowane i przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami przecinającymi. Powstaną nowe lub zmodernizowane chodniki, ciągi pieszo rowerowe i przejścia dla pieszych. Planowana jest budowa zawrotki zapewniającej pełne skomunikowanie, przebudowa przejazdów kolejowych, budowę i przebudowa zjazdów publicznych i indywidualnych zapewniających dostęp do terenów przyległych.

Na terenie inwestycji powstaną nowe zatoki autobusowe, nowe odwodnienia drogi, drogowe urządzenia techniczne, elementy ochrony akustycznej, urządzenia bezpieczeństwa ruchu, gruntownie przebudowana zostanie dotychczasowa infrastruktura techniczna. Zakończenie prac planowane jest na połowę czerwca 2023 roku.

– To ogromna inwestycja, będąca wkładem Powiatu Rzeszowskiego w unowocześnienie komunikacji i ruchu drogowego. Zwiększy się komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ten ogromny wysiłek inwestycyjny i finansowy na pewno okaże się bardzo korzystny nie tylko dla mieszkańców Rzeszowszczyzny – mówi Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski.

(j)