Skwer i pomnik generała Władysława Sikorskiego w Hyżnem

Skwer i pomnik generała Władysława Sikorskiego w Hyżnem

W niedzielę (9 października) w Hyżnem oficjalnie oddano do użytku skwer imienia gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięto pomnik Naczelnego Wodza i premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie. W uroczystościach wziął udział m.in. Starosta Rzeszowski Józef Jodłowski oraz Członek Rady Powiatu Antoni Ossoliński.

Nowopowstały skwer ma charakter rekreacyjny i edukacyjny. Oprócz pomnika przypominającego o związkach generała z Hyżnem, znajduje się tu m.in. fontanna, plac zabaw, miejsca siedzenia i leżenia, stolik do gry w szachy.

Władysław Sikorski był bardzo mocno związany rodzinnie z Hyżnem. Tu poznali się jego rodzice: Emilia Hawrowska i pochodzący z Przeworska Tomasz, w miejscowym kościele brali ślub 19 maja 1874 roku w hyżneńskim kościele i zamieszkali w tzw. Organistówce. Przyszły żołnierz i polityk urodził się co prawda w Tuszowie Narodowym 20 maja 1881 roku, ale w Hyżnem – po śmierci ojca spędzał dzieciństwo. W latach 1887-1893 młody Władysław chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Z Hyżnego w późniejszym okresie dojeżdżał furką (drogą która dziś nosi jego imię) do gimnazjum i do bursy szkolnej w Rzeszowie. W edukacji gimnazjalnej Władysława Sikorskiego wspierał właściciel rozległych dóbr w powiecie rzeszowskim (m.in. Załęża, Pobitna i Hyżnego) Władysław Jędrzejowicz. Dzięki wsparciu młody Sikorski ukończył ostatecznie szkołę we Lwowie, gdzie wciągnął się w wir działalności niepodległościowej.

Władysław Sikorski z ogromnym sentymentem zawsze wspominał Hyżne i uważał je za rodzinną wieś. Świadczy o tym m.in. fakt, że w kwietniu 1941 roku – już jako Naczelny Wódz i premier rządu RP – spotkał się w Chicago z emigrantami z Hyżnego i okolic, którym pozostawił wpis o treści: „Pozdrowienia dla Polaków i Polek z pięknych i drogich mojemu sercu okolic Hyżnego, Grzegorzówki i Dylągówki”.

Skwer i pomnik to kolejne upamiętnienia postaci generała Sikorskiego w Hyżnem. Już w 1972 roku nowowybudowany budynek miejscowej szkoły podstawowej został nazwany jego imieniem. Z kolei w 2001 roku, w 120 rocznicę urodzin generała, przy wejściu do miejscowego dworku (odbudowanego staraniem Stowarzyszenia Pamięci Gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie i Fundacji im. Gen. Władysława Sikorskiego w Chicago) umieszczono pamiątkową tablicę,

 sj