XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza pod hasłem „Bajkowe Podkarpacie” w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie

XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza  pod hasłem „Bajkowe Podkarpacie”  w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Dynowie

13 kwietnia 2023r. w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie odbyła się XXIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza pod hasłem „Bajkowe Podkarpacie”.

Konkurs został objęty patronatem Starosty Rzeszowskiego – Józefa Jodłowskiego.

Galę konkursową prowadziła Dyrektor szkoły Pani Halina Cygan, która oprócz zaprezentowania nagrodzonych i wyróżnionych uczestników konkursów, serdecznie powitała zaproszonych gości i wszystkich którzy przybyli na konkurs, a byli to – Urząd Marszałkowski reprezentował: Pan Karol Ożóg Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie reprezentowali: Pan Jan Sieńko – Radny Rady Powiatu Rzeszowskiego i Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, Pan Adam Kozak – Dyrektor Wydziału Społeczno – Oświatowego, Pani Elżbieta Kubicka – Zastępca Dyrektora Wydziału Społeczno – Oświatowego, oraz Radni Rady Powiatu Rzeszowskiego – Pani Ewa Hadam i Pan Antoni Ossoliński.

Konkurs odbywał się w trzech kategoriach, którym przewodniczyły niezależne zespoły jurorskie.

Warunkiem udziału w kategorii plastycznej było samodzielne przygotowanie pracy plastycznej/ ilustracji inspirowanej bajką Ignacego Krasickiego. Na konkurs napłynęło 287 prac w I grupie wiekowej, 160 w grupie kl. V – VIII – 115 i 45 prac w III grupie wiekowej.

Warunkiem udziału w kategorii informatycznej było przygotowanie prezentacji na temat: „Czym i jak bawiły – bawią się dzieci na Podkarpaciu?”. W prezentacji można było wykorzystać stare fotografie ukazujące różne formy spędzania wolnego czasu przez naszych rodziców, dziadków oraz ich zabawy i zabawki. Praca mogła być również współczesnym obrazem dziecięcych zabaw i zabawek. Do konkursu można było zgłosić tylko 1 prezentację (w dowolnej aplikacji do tworzenia prezentacji), przygotowaną przez 1 osobę. Liczba prac w grupie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej wyniosła łącznie 44 sztuki.

Warunkiem udziału w kategorii fotograficznej było przygotowanie samodzielnie 1 fotografii (barwnej lub czarno – białej), związaną z hasłem: „Dziecko w obiektywie”. Uczestnik miał wykonać fotografię – formatu : 20×30 cm (A4) – portretową, rodzinną, plenerową, której bohaterem będzie dziecko. Na konkurs napłynęło 80 prac.

Gala konkursowa tradycyjnie rozpoczęła się, odśpiewaniem hymnu imprezy pt.: „Podkarpacie”. W trakcie gali konkursowej kilkakrotnie, zaprezentowała się Szkolna Grupa Artystyczno – Teatralna „ANTRAKT” z programem artystycznym opartym na bajkach Ignacego Krasickiego, a także Szkolna Grupa Sportowo – Taneczna „APALUZ”. Jak co roku gali towarzyszyła także bardzo bogata oprawa scenograficzna pod hasłem: „Zaczarowany świat zabawek” jak i prace które zostały nagrodzone podczas konkursu. Na wystawie znalazły się, m.in. zabawki drewniane, lalki, konie na biegunach, inne maskotki, różne wydania bajek, stroje dziecięce, specjalnie przygotowana choinka ozdobiona postaciami z bajek, a także można było obejrzeć bajki, m.in. „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Koziołek matołek”, wyświetlane za pomocą dawnego projektora. Ponadto na wystawie znalazły się plansze dotyczące bajek z Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie, który towarzyszył aktor przebrany w postacie bajkowe.

Końcowa część konkursu to podziękowania za jego organizację, przekazali je: w imieniu Pana Józefa Jodłowskiego Starosty Rzeszowskiego i Pana Marka Sitarza – Wicestarosty Rzeszowskiego oraz swoim własnym Pan Jan Sieńko –Członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego i Pan Adam Kozak – Dyrektor Wydziału Społeczno – Oświatowego.

Każdy uczestnik XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza pod hasłem: „Bajkowe Podkarpacie”, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz przepiękne nagrody ufundowane m. in. przez: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie oraz Członka Zarządu Powiatu Rzeszowskiego Pana Jana Sieńko.

fot. ZSZ w Dynowie