„Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne: wspólna mowa,
wspólna ziemia i wspólna pamięć.”
Bogusław Wolniewicz
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady to wyjątkowe w skali kraju i świata wydarzenie. Święto obchodzone jest w rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Wszystkim, którzy podejmują wysiłki i starania związane z upamiętnianiem oraz szerzeniem prawdy o naszej historii oraz ofiarach nazistowskich zbrodni składam w tym dniu wyrazy najwyższego szacunku i wdzięczności.
Chylę głowę przed byłymi więźniami oraz ich rodzinami – świadkami gehenny mającej na celu wyniszczenie Narodu Polskiego. To znamienne, że w tak dramatycznych okolicznościach osoby te potrafiły zachować godność, człowieczeństwo i międzyludzką solidarność.
Niech zatem dzień ten upamiętnia tamte okrutne czasy, cierpienie i niedolę Polaków z czasów II wojny światowej. Niech będzie także drogowskazem dla przyszłych pokoleń i przypomina o tym, że pokój, wolność, niezależność i braterstwo to wartości, których ceną może być ludzkie życie.
Józef Jodłowski
Starosta Rzeszowski