Zespół Szkół w Sokołowie Małopolskim nie zwalnia tempa – bierze udział w projektach edukacyjnych dbając o rozwój kadry oraz swoich podopiecznych.

Okres pandemii, który towarzyszy nam już półtorej roku wydaje się nie być przeszkodą dla Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, który wciąż realizuje nowe projekty mające na celu podwyższenie kompetencji zawodowych swoich podopiecznych.

Projekt ,,Przez staże po doświadczenie”

W roku szkolnym 2020/2021 Zespół Szkół w Sokołowie Młp. realizował staże zagraniczne w ramach projektu ,,Przez staże po doświadczenie”. Staż zawodowy finansowany był z programu Erazmus+. Czterdziestu uczniów wzięło udział w miesięcznym stażu zagranicznym w przedsiębiorstwach w Austrii (maj i czerwiec 2021 r.). Celem projektu było podniesienie wiedzy, kompetencji, umiejętności zawodowych oraz znajomości języka zawodowego niemieckiego, angielskiego, a także obcej kultury oraz metod i organizacji pracy.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymali:

• certyfikaty z  potwierdzeniem zdobytych umiejętności,
  • dokument Europass Mobilność,
  • certyfikaty ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć.

Młodzież uczestnicząca w praktykach zagranicznych otrzymała nie tylko cenne certyfikaty. Jest bogatsza o unikalne umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Dzięki programowi Erasmus plus osoby uczące się zawodu mogą zdobyć praktyczne doświadczenie zawodowe za granicą oraz podwyższać swoje umiejętności językowe. Tego rodzaju doświadczenie ma im ułatwić przejście z etapu nauki do zatrudnienia.

Projekt Inkubator Wiedzy Ekonomicznej VII

Zespół Szkół w Sokołowie Młp. od października 2020 r. realizuje też projekt Inkubator Wiedzy Ekonomicznej VII. Projekt finansowany jest przez Narodowy Bank Polski, w ramach programu edukacja ekonomiczna. Działania projektowe skierowane były do uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół w Sokołowie Młp. oraz Szkoły Podstawowej klasa I i klasa VIII w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. Cel główny tego projektu to wzrost zainteresowania wśród 70 uczniów z gminy problematyką współczesnej ekonomii oraz bankowości. W ramach działań projektowych uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, stacjonarnie i online. Tematyka warsztatów dotyczyła gospodarowania budżetem domowym i form oszczędzania, a także inwestowania środków pieniężnych.

Realizacja projektu zapewniła wymierne korzyści w postaci zdobytej wiedzy oraz praktycznych doświadczeń, które przełożą się na rozwój lokalnej społeczności w zakresie ekonomii i bankowości. Młodzież uzyskała możliwość uzupełnienia wiedzy oraz okazję do zdobycia umiejętności pracy w grupie. Projekt przyczynił się do rozwoju kontaktów interpersonalnych oraz umożliwił poznanie swoich możliwości i ograniczeń. Przyczynił się też do świadomego i rozsądnego kierowania własnymi wyborami.

Wyjazdy edukacyjne do Hiszpanii dla Liceum

Zespół Szkół w Sokołowie Młp. w roku szkolnym 2021/2022 będzie realizował również projekt ,,Od wiedzy do praktyki” w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy projektu wyjadą do szkół partnerskich w Hiszpanii, gdzie nabędą kompetencji językowych, rozwiną  umiejętności uczenia się przez całe życie oraz pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Młodzież i nauczyciele wykorzystają w praktyce znajomość języka angielskiego, a także poznają obcą kulturę oraz metody nauczania.

Młodzież powiatu rzeszowskiego dzięki udziałowi w tego rodzaju programach ma możliwość poszerzania swoich horyzontów i zdobywania, niezbędnego w dorosłym życiu, doświadczenia.

Więcej informacji na temat działalności Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, jak też zdjęć, można znaleźć pod adresem: