Służby drogowe gotowe na nadejście zimy

W najbliższych dniach synoptycy zapowiadają obfite opady śniegu. Będzie to wyzwanie dla służb drogowych, które dbają o stan jezdni na drogach powiatowych. Już od kilku tygodni cały sprzęt i drogowcy czekają w gotowości na nadejście śnieżnej zimy.

Sprawna i szybka komunikacja to jeden z priorytetów władz Powiatu Rzeszowskiego. Świadczą o tym wielomilionowe inwestycje na budowę lub przebudowę dróg powiatowych. Sukcesywnie remontowane są też mniejsze drogi, nad którymi kuratelę sprawuje Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie.

– Zdajemy sobie sprawę jak ważne jest właściwe utrzymanie dróg podczas zimy, dlatego z odpowiednim wyprzedzeniem przygotowujemy się do tego wyzwania, aby kierowcy mogli bez przeszkód poruszać się po drogach powiatowych – mówi Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Wspomniany Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie administruje drogami przebiegającymi przez teren gmin powiatu rzeszowskiego. Ogółem długość dróg powiatowych, o które dba ta jednostka wynosi 552 km.

Bezpośrednią akcję zimową wykonują trzy Obwody Drogowo – Mostowe (stanowiące służbę liniową Zarządu Dróg Powiatowych w Rzeszowie) podlegające Kierownikowi Działu Utrzymania. Obwody te prowadzą roboty zimowego utrzymania dróg przy pomocy pługopiaskarek w ilości 15 szt. ( to łączna ilość na trzy obwody).

Obwód Drogowo- Mostowy w Błażowej obejmuje obszar gmin: Błażowa, Chmielnik, Dynów, Hyżne oraz częściowo Krasne i Tyczyn. Obwód Drogowo- Mostowy w Babicy obejmuje obszar gmin: Boguchwała, Lubenia oraz częściowo Tyczyn, Świlcza i Głogów Młp.

Obwód Drogowo- Mostowy w Wólce Niedźwiedzkiej obejmuje obszar gmin: Kamień, Sokołów Młp., Trzebownisko oraz częściowo Krasne, Świlcza i Głogów Młp.

Na ten sezon zimowy drogowcy z powiatu rzeszowskiego mają do dyspozycji 3 800 ton soli oraz 6 800 ton piasku.

Pamiętajmy jednak, że celem prac związanych z zimowym utrzymaniem dróg jest łagodzenie skutków opadów śnieżnych i gołoledzi, a nie pełna ich likwidacja, co praktycznie jest niemożliwe. Należy być świadomym, iż jazda po drogach w okresie zimowym jest trudna i niebezpieczna.

Woj. Fot. ZDP w Rzeszowie