OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE OFIARY ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ

W Rzeszowie 10 lipca br. w Kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie (u. 3 Maja 20) o godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji ofiar rzezi wołyńskiej, po której zakończeniu uczestnicy obchodów udali się przed umieszczoną na świątyni tablicą poświęconą pamięci Polaków pomordowanych na Kresach Wschodnich, zostały złożone kwiaty.

Na uroczystości, reprezentując Starostę Rzeszowskiego oraz Radę Powiatu Rzeszowskiego, obecny był Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Tomasz Wojton.

W niedzielę 11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach – wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Dla upamiętnienia tego dnia, nazywanego Krwawą Niedzielą, co roku obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.